„Postup zaměstnavatele při kontrole a dohledu nad činnostmi zaměstnanců při práci na PC nebyl jednoznačně upraven. Proto považujeme rozhodnutí Nejvyššího soudu jako průlomové,“ říká specialista na IT bezpečnost Jiří Pudich ze společnosti Premium Systems, která se dlouhodobě zabývá bezpečností. Ten také upozorňuje, že někdy může dohled na zaměstnanci zasahovat do deklarovaných práv a svobod.
„Je pravdou, že právě výkon kontroly a dohledu nad počítači zaměstnanců může v některých podobách zasahovat i do zákonem deklarovaných práv a svobod zaměstnanců nebo přinejmenším přinášet nepříjemná morální dilemata,“ upozorňuje bezpečností specialista Pudich.
Kontrolu musí dělat profesionálové
Podle IT odborníků by citlivá oblast kontroly měla být svěřena pouze dobře kvalifikovaným osobám nebo firmám, s vysokou mírou osobní a morální odpovědnosti. Kontrola nesmí být totiž vnímána jako úmyslné narušování soukromí či snaha o "špiclování". Naopak by se mělo jednat o neosobní dohled, který zaměstnavateli poskytuje přehled, zda jsou či nejsou firemní počítače vyžívány k účelům předem stanoveným.
Využitím např. vhodného bezpečnostního softwaru pak lze dosáhnout vyváženému stavu - zaměstnancům jsou známa jasná pravidla a zaměstnavatel má autoritu, která na ně formálně dohlíží. Je možno tak předejít extrémním případům, kdy činnost zaměstnance stahující si například dětskou pornografii na firemním počítači přináší zaměstnavateli více bezpečnostních rizik než užitku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tiskovky.info