Policie ČR: Superhrdina Nehoďáček pomůže v krizových situacích

08.03.2022 21:44 | Tisková zpráva

Maskot Nehoďáček bude součástí vybavení policejních vozů vyjíždějících k dopravním nehodám. Šest tisíc plyšových hraček poskytl Tým silniční bezpečnosti Policii ČR v rámci dlouhodobého projektu Markétina dopravní výchova, aby alespoň trochu odpoutaly pozornost nejmenších účastníků nehod od nepříjemných zážitků a pomohly překonávat stres.

Policie ČR: Superhrdina Nehoďáček pomůže v krizových situacích
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Dopravní nehoda je mimořádná, často velmi stresující, událost. Zejména k dětským účastníkům nehod proto policisté, ale i ostatní zasahující, přistupují tak, aby bylo způsobené trauma co nejmenší. „V roce 2021 zemřelo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích v České republice 9 dětí, 79 dětí bylo zraněno těžce, 1 709 lehce, 8 dětí bylo usmrceno ve vozidlech jako spolujezdci, 1 dítě zemřelo při nehodě jako chodec. Dalších 4372 dětských pasažérů se ocitlo v roli účastníka dopravní nehody bez zranění. Přítomnosti dětí při těchto nepříjemných událostech nelze zabránit. Nečekaně se ocitají v nejistotě. Neví, co se bude na místě nehody odehrávat a k tomu mají strach o své blízké. Péče o ně v zátěžové situaci je naprosto namístě. Plyšové figurky budou proto v následujících týdnech distribuovány útvarům dopravní policie ve všech krajích,“  dodává plk. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Úkolem plyšového superhrdiny bude pomoci dětem zvládnout náročnou situaci a policistům usnadnit navázání kontaktu s nimi. „Ať už se jedná o případy, kdy jsou zraněny samy děti, jejich rodiče nebo někdo jiný, hračka může v této chvíli znamenat mnoho. Dítě pomůže uklidnit, odpoutá jeho pozornost od nepříjemností, může se díky ní cítit bezpečněji,“ říká Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Nehoďáček nebyl k tomuto účelu zvolen náhodou. Své místo má v projektu Markétina dopravní výchova dlouhodobě. Jedná se o ústřední postavu ilustrované verze projektu, který se věnuje dopravní výchově od předškolního vzdělávání až po vzdělávání dospělých, například pedagogů. „Pro děti by měl být Nehoďáček ideálním vzorem, který nejenže zná pravidla silničního provozu, ale také je dodržuje. Proto ho připodobňujeme k hrdinovi dopravního prostředí, děti má naučit, jak se chovat bezpečně a ohleduplně,“ vysvětluje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Prevence v silničním provozu je důležitou součástí činnosti Policie ČR. Preventivní aktivity a informační materiály související s touto oblastí sdružuje policie v preventivním pilíři „Tvoje cesta v dopravě“. Jeho základem je spolupráce s neziskovou organizací Bezpečně na silnicích o.p.s. (Tým silniční bezpečnosti) na projektu „Markétina dopravní výchova“, a projekt policie „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Díky těmto projektům vznikly metodiky, spousta materiálů a dalších pomůcek podstatných pro vzdělávání silniční bezpečnosti. Pilíř „Tvoje cesta v dopravě“, je součástí širšího konceptu policejní prevence „Tvoje cesta“, a je důležitým zdrojem informací nejen pro veřejnost, ale i pro pedagogy zejména do doby, než se podaří ukotvit dopravní výchovu jako povinnou součást školních vzdělávacích programů (předpoklad r. 2025).

O projektu Markétina dopravní výchova, který je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, se může veřejnost dozvědět více na webových stránkách www.policie.cz, dále na www.dopravnivychova.cz a  testy.dopravnivychova.cz, a rovněž prostřednictvím kontaktních i online setkání policejních preventistů ve školách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu

22:08 Národní zemědělské muzeum: Letenské prase a masopustní veselice už příští sobotu

Zajímá vás, jak vypadalo historické řeznické náčiní? Jak se připravují zabijačkové speciality dnes? …