Jedná se o fenomén, který se vyskytuje ve větším množství států po celém světě, v různých jazykových mutacích. Mail je většinou psaný ne zcela dobrou češtinou. Pisatel sděluje příjemci, že přes webovou kameru notebooku získal choulostivé a citlivé informace. Následuje výhrůžka zveřejnění informací o uživateli a instrukce k uhrazení částky 250 euro v bitcoinech ve lhůtě 48 hodin (v této konkrétní vlně). U loňských případů se jednalo o částky v dolarech.
Odesílatel těchto e-mailů ve skutečnosti žádnými daty nedisponuje. Doufá však, že adresát tomuto tvrzení uvěří a požadovanou částku uhradí.
Policie ČR, jež tyto případy registruje, v důsledku další masivní vlny varuje všechny uživatele elektronické pošty, aby podezřelé e-maily neotvírali (smazali je, či označili jako spam), na uvedené, ani podobné e-maily nereagovali, a nic neplatili. Pokud již došlo k zaplacení, neprodleně věc nahlaste Policii ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva