Poslanecká sněmovna hostí výstavu "Tisíciletá tradice české měny"

12.03.2016 11:09 | Zprávy

Výstava „Tisíciletá tradice české měny“, kterou Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice a Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou uvedlo v roce 2013 v New Yorku, má svoji českou verzi a od 7. března je k vidění v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR v Praze.

Poslanecká sněmovna hostí výstavu "Tisíciletá tradice české měny"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovní ulice

„Před třemi lety, tj. v roce 2013 jsme si připomínali dvacetileté výročí vzniku samostatné české měny (1993–2013). U této příležitosti jsme společně s Východočeským muzeem v Pardubicích vytvořili výstavu, která byla otevřena v New Yorku a putovala i po dalších amerických městech. Sbírkové předměty z pardubické numizmatické sbírky jsme se nyní rozhodli představit i českému publiku,“ komentuje putování výstavy o mincích historik a numizmatik prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prorektor pro rozvoj Univerzity Pardubice působící na Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který stojí za nápadem i vlastní realizací „newyorské“ výstavy z roku 2013.

Výstava „Tisíciletá tradice české měny“ nabízí stručný přehled více než tisícileté kontinuity české měny. Zájemci se s dějinami české měny v širším evropském kontextu seznámí prostřednictvím deseti výstavních panelů doplněných bohatým obrazovým materiálem i galvanoplastickými kopiemi vzácných historických mincí. Samostatná část je věnována české korunové měně existující od roku 1993, již zájemci mohou obdivovat v závěrečné části výstavy.

„Výstava představuje historické tradice současné české měny, které sahají až do poloviny 10. století. Netradiční formou přibližuje hlavní mezníky měnového vývoje, jimiž český stát, který v období středověku a raného novověku představoval hlavního evropského vývozce mincovního stříbra, přispěl k dějinám peněžního oběhu,“ doplňuje profesor Vorel.

Výstava je koncipována jako putovní. Galvanoplastické kopie mincí podle sbírkových originálů Východočeského muzea v Pardubicích zhotovil tamní restaurátor Michal Vojtěchovský. Autorem grafického návrhu výstavy a průvodní stejnojmenné publikace byl výtvarník Východočeského muzea v Pardubicích Ondřej Ulrich.

„Uspořádání této výstavy v Česku je mimo jiné motivováno i významným nálezem obsáhlého souboru nejstarších českých stříbrných mincí z konce 10. století – denáry knížete Boleslava II., který byl objeven v roce 2015 na území Pardubického kraje a byl získán do numizmatické sbírky pardubického muzea. Kromě Prahy čeká výstavu letos ještě bulharská verze, kterou představíme v Plovdivu,“ dodává k výstavě historik PhDr. Ladislav Nekvapil, správce numismatických sbírek z Východočeského muzea v Pardubicích.

Výstava „Tisíciletá tradice české měny“ je instalovaná v prostorách Atria Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Sněmovní 4.

Záštitu nad výstavou převzal poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Mgr. Jiří Junek.


Výstava  Výstava  Výstava  Výstava

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

7:31 Celní správa: Podvodem si na fiktivních fakturách přišli na dvacet sedm milionů korun

Na konci července provedli ústečtí celníci z odboru pátrání Generálního ředitelství cel na území Pra…