Povodí Labe: Rekonstrukce havarijního úseku koryta je hotová

16.07.2021 8:24 | Zprávy

Povodí Labe dokončilo rekonstrukci koryta památkově chráněné Dlouhé Strouhy v Kvasinách v ř. km 4,735 - 4,885.

Povodí Labe: Rekonstrukce havarijního úseku koryta je hotová
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

Předmětem rekonstrukce koryta toku Dlouhé Strouhy v Kvasinách byl 150 m dlouhý úsek tohoto umělého vodního kanálu odbočujícího z řeky Bělé za účelem napájení Černíkovického rybníka. Vodní dílo bylo vybudováno na přelomu 15. a 16. století místy ve strmém svahu, který reprezentuje i rekonstruovaný úsek.

Provedení stavby vyžadovalo vykácení stromů v místě stavby. Následovalo zajištění potrubí pro převod vody a odstranění netěsnící srubové konstrukce tvořící levý břeh včetně odstranění betonových trub na konci úseku. 

Stabilita levého břehu byla zajištěna podzemní železobetonovou stabilizační zdí zřízenou v místě nového břehu pod ochranou záporového pažení. Ze zhutněné zeminy vytvarované nové koryto bylo plošně utěsněno svařovanou hydroizolační fólií a bentonitovou rohoží. Ochrana těsnících vrstev byla zajištěna geotextilií překrytou substrátem dna koryta. Nové lichoběžníkové koryto má šířku dna 1,2 m, levý břeh tvořený zemní hrázkou má šířku v koruně 1,5 m 

Součástí prací bylo také opevnění pravého břehu kamenem na začátku úseku, obnovení schodiště a zřízení dvou odběrů vody, které jsou řešeny prostupem potrubí skrz těsnící vrstvy koryta.

Stavba byť nevelkého rozsahu byla komplikována celou řadou nepříznivých okolností. Koryto strouhy je památkově chráněno a je stanovištěm chráněných druhů živočichů. Přístup ke korytu byl komplikovaný vzhledem ke svažitému a zarostlému terénu pouze v úzkém a neprůjezdném pruhu podél řešeného úseku. Další omezení plynula z výskytu inženýrských sítí a z podmínek komplikovaného majetkoprávního vypořádání. Vzhledem k problematickému zimnímu provozu Dlouhé strouhy spojeného s tvorbou ledových jevů musely být práce dokončeny v jedné stavební sezóně. Z výše popsaných důvodů bylo během betonáže stabilizační zdi inovativně použito plastové systémové bednění, které při manipulaci nevyžaduje použití techniky.         

Po celou dobu stavby musel být také zachován průtok v korytě dočasně snížený na 20 l/s. Převod vody během stavby byl řešen gravitačně.       

Zhotovitelem prací byla firma SPH stavby s.r.o. Akce byla realizována z vlastních zdrojů objednatele. Za provedené práce státní podnik Povodí Labe zaplatil 8,44 mil. Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…