Letošní extrémně suché počasí nesužovalo pouze Českou republiku. Na obou stranách hraničních řek se tak realizují projekty vedoucí k zmírnění následků sucha. Zejména důležitá se ale ukazuje společná spolupráce. „Příkladem spolupráce mezi námi a rakouskými kolegy je loňský podzim, kdy nás napjatá bilance v povodí řeky Dyje donutila ke snížení odtoku z VD Vranov, které v konečném důsledku znamenalo více než 20 mil. m³ ušetřené vody. V průběhu schvalování mimořádné manipulace byla vstřícnost a snaha rakouské strany velkým pozitivem,“ přibližuje kooperaci dvou států generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Václav Gargulák.
Česko-rakouská spolupráce se zaměřuje především na realizaci projektů, které se snaží mírnit dopady extrémů počasí a zároveň vedou ke zvýšení morfologické pestrosti říční krajiny. Jedná se například o aktuální projekt napojení odstavených ramen Dyje na české i rakouské straně řeky nebo o řešení problémů sedimentů v tocích, které souvisí jak s povodněmi, tak se suchem. Mezi dříve dokončené projekty patří „Předpovědní povodňový systém Morava – Dyje“, „Vranovská Dyje“ a „Přírodě blízká protipovodňová opatření v soutokové oblasti Moravy a Dyje“.
Konference „Let`s make it visible – Digital Water Management Dyje“ byla realizována z fondu malých projektů Rakousko – Česká republika v rámci Programu INTERREG V-A. Cílem je sdílet a prezentovat výsledky přeshraniční spolupráce, implementovat a zkvalitnit stávající zkušenosti. Nedílnou součástí je vytvoření aplikace povodňové mapy řeky Dyje, která bude dostupná na webových stránkách projektových partnerů a je určena pro informovanost složek integrovaného záchranného systému, místních samospráv a dalších zainteresovaných institucí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva