Povodí Moravy: Obnovení další vodní nádrže

17.09.2019 22:27 | Zprávy

Retence vody v krajině i zpomalení odtoku povrchové vody z krajiny – to jsou hlavní efekty vodní nádrže Drahotuše, jejíž obnovu v srpnu dokončilo Povodí Moravy, s. p. Kromě retence a zpomalení odtoku oprava prodloužila životnost celého vodního díla. Nádrž je dnes díky vydatným víkendovým srážkám napuštěná.

Povodí Moravy: Obnovení další vodní nádrže
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Malá vodní nádrž Drahotuše byla postupem času průběžně zanášena sedimenty, čímž došlo k výraznému omezení původního retenčního prostoru. Problémem bylo i staré výpustné zařízení, které již neumožňovalo Povodí Moravy, s. p. manipulovat spodní výpustí tak, aby bylo možné dle potřeby regulovat výšku hladiny v nádrži.

Práce vodním díle Povodí Moravy, s. p. zahájilo v říjnu 2018. „V rámci obnovy vodního díla jsme odtěžili 11,5 tis. m³ sedimentů ze zátopy vodní nádrže, došlo ke kompletní rekonstrukci objektu spodní výpusti, byla provedena oprava bezpečnostního přelivu včetně přespárování vývaru pod bezpečnostním přelivem a kolem celé nádrže byly opevněny břehy kamenným záhozem. Na návodním líci hráze byla doplněna přitěžovací lavice a opevnění kamennou rovnaninou. V rámci technologických objektů byla namontována nová kompozitní obslužná lávka,“ vyjmenovává jednotlivé kroky generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Ihned po dokončení akce bylo zahájeno napouštění nádrže, které je závislé na aktuálních klimatických podmínkách, a to i v souvislosti s nutností zachování minimálního zůstatkového průtoku. Vzhledem k hydrologické situaci v povodí Bečvy a k nízkým průtokům řekám vodohospodáři předpokládali napuštění v průběhu podzimu. Vydatné srážky a zvýšené průtoky v povodí Bečvy na počátku minulého týdne, kdy na některých místech voda dosáhla i na 2. SPA, vedly k napuštění nádrže již během minulého pondělí.

„Obnovou malých vodních nádrží docilujeme řady příznivých efektů. Po napuštění nádrže dojde především ke zvětšení zásoby vody v krajině s pozitivním dopadem na lokální zásoby podzemních vod. Nádrž také příznivě ovlivňuje průběh velkých vod, zajišťuje minimální zůstatkový průtok v řece Splavné pod nádrží a vytváří hodnotný prvek ekologické stability celé okolní krajiny,“ vysvětluje Gargulák.

Malá vodní nádrž Drahotuše se nachází na východním okraji obce Drahotuše u Hranic na vodním toku Splavná, plocha zátopy je 2 ha. Obnova parametrů malé vodní nádrže Drahotuše si vyžádala náklady v hodnotě 13 mil. Kč a byla financována cca 60ti % z dotačního programu Ministerstva zemědělství ČR „Podpora drobných vodních toků a malých vodních nádrží“ a zbylých 40 % hradí Povodí Moravy z vlastních zdrojů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…