Povodí Moravy opravilo balvanitý skluz u Lanžhota

09.09.2022 13:47 | Tisková zpráva

Povodí Moravy, s. p. dokončilo opravu balvanitého skluzu na řece Moravě u Lanžhota, který poškodila povodeň v říjnu 2020. Oprava vodního díla zamezila jeho dalšímu poškozování a obnovila jeho funkce, kterými jsou stabilizace koryta řeky a migrační propustnost vodních živočichů.

Povodí Moravy opravilo balvanitý skluz u Lanžhota
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

V dubnu zahájilo Povodí Moravy práce na opravě balvanitého skluzu na Moravě u Lanžhota. V důsledku povodně v říjnu 2020, kdy došlo k vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity, došlo k jeho poškození a docházelo k degradaci vodního díla. Bez zásahu vodohospodářů hrozilo obnažení štětovnicové stěny, což by mohlo způsobit migrační nepropustnost dnového stupně. Po šesti měsících jsou stavební práce dokončené.

Přípravné kroky k opravě balvanitého skluzu. Zahájilo Povodí Moravy bezprostředně po povodni na podzim 2020. V dubnu 2022 odstartovaly stavební práce v korytě Moravy u Lanžhota. „V rámci prací jsme provedli opravy poškozených částí balvanitého skluzu, především rozebrané paty v zavázání do dna koryta a celé přelivné plochy objektu. Obnovili jsme poškozené a vymleté opevnění koryta navazujícího na samotný objekt balvanitého skluzu. Stabilizaci objektu i celé přelivné hrany skluzu jsme provedli s pomocí podzemních štětovnicových stěn. Balvanitý skluz jsme nejdříve rozebrali a následně vyskládali do nové konstrukce,“ popsal průběh prací ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy.

Práce byly původně naplánované do listopadu 2022, díky dobrému naplánování a hladkému průběhu prací se opravy podařilo dokončit už v září. Opravy skluzu po povodni si vyžádaly prostředky ve výši 15 mil. Kč. Finanční prostředky poskytlo Ministerstvo zemědělství z dotačního programu Odstraňování povodňových škod na státním vodohospodářském majetku.

Z důvodu probíhajících oprav skluzu byla část cyklostezky Hodonín – Lanžhot, směřována po objízdné trase. V současnosti je již trasa podél Moravy plně průjezdná.

Říjnová povodeň 2020 zasáhla velkou část povodí Moravy. V polovině října 2020 přecházela přes naše území fronta s vydatným deštěm. V reakci na tyto srážky došlo na vodních tocích ve Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském kraji k prudkým vzestupům hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity. Nejvyšší denní úhrny srážek byly naměřeny na Zlínsku (Ludkovice 60 mm, Luhačovice 53 mm). „Vzhledem k velkému nasycení půdy v celém povodí Moravy docházelo k rychlým vzestupům hladin vodních toků. Zatímco 12. 10. byl průtok v Moravě v profilu Lanžhot 55 m³/s, 15. 10. průtok dosáhnul 556 m³/s a byl dosažený 3. stupeň povodňové aktivity. Na středním toku Moravy způsobila povodeň škody na vodohospodářském majetku od Napajedel až po Lanžhot v celkové hodnotě 140 mil. Kč,“ připomíná Tůma.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…