Proč taková studie vznikla?
Zmiňovanou studii zadalo Povodí Vltavy, na základě „Petice dolní Berounka“ a požadavku Svazku obcí regionu Dolní Berounka – SORDB, kdy po povodni v roce 2013 byly vznášeny požadavky na zvýšení ochrany před povodněmi obcí na dolním toku Berounky. Zadání této studie předcházelo zpracování jiných studií, jejichž výsledek byl však ve vazbě na ochranu před povodněmi pouze lokální a téměř nulový. Jednalo se o revitalizační opatření a o přírodě blízká opatření, retenční opatření na přítocích i technická opatření v jednotlivých obcích.
Jediným cílem této studie bylo prověřit možnost, zda by se výstavbou suché nádrže pomohlo zvýšit ochranu před povodněmi obcí na dolním toku Berounky. Jejím cílem nebylo připravit podmínky k výstavbě přehrady, ale naopak otevřít diskusi, jak ochránit dolní tok před povodňovými situacemi. Studie zcela otevřeně upozornila zejména na střety zájmů, které by musely být řešeny, včetně konfliktu s CHKO Křivoklátsko, dotčení stavebních objektů i obyvatel. Studie upozorňuje i na další problémové okruhy, které by bylo nezbytné řešit, pokud by bylo rozhodnuto o tom, že se má nádrž začít př pravovat, a to v četně problematiky stability svahů , která je v poslední době v médiích interpretována zcela zavádějícím způsobem, na základě posudku Ing. L. Matějky zpracovaného pro obce, kterých se studie dotýká.
Jak by pomohla obcím na dolním toku řeky?
Pod vodním dílem až po soutok s Vltavou by bylo ochráněno přes 3300 obyvatel a majetek v hodnot téměř 30 mld. Kč . Nezanedbatelný je i vliv na povodňové průtoky ve Vltavě od jejího soutoku s Berounkou.
K čemu tedy studie slouží?
Jak jsme již uvedli, jediným cílem této studie bylo prověřit možnost, zda by se výstavbou suché nádrže pomohlo zvýšit ochranu p řed povodněmi obcí na dolním toku Berounky. Povodí Vltavy předalo obcím odborný podklad k tomu, aby se mohly rozhodnout, zda takové opatření na ochranu před povodně mi chtějí či nikoliv. Nikomu nic nevnucujeme. Probíhající diskuse ze strany dotčených obcí probíhá naopak způsobem, jako kdyby se nyní připravovala výstavba vodního díla. Tak tomu ale není. Záleží na samosprávě , na obcích.
Jaké jsou jiné varianty ochrany před velkou vodou na dolním toku Berounky?
Za účelem zlepšení protipovodňové ochrany na dolním toku Berounky, byly v letech 2007 - 2015 prověřovány možnosti zadržení povodní již na přítocích Berounky. Bylo posouzeno 29 možných nových retenčních prostorů pro výstavbu nových vodních děl s čistě protipovodňovou funkcí a rovněž byly posouzeny případné úpravy na stávajících vodních dílech s cílem zvětšit jejich retenční prostory. Žádné z posuzovaných řešení ale nemělo na dolní tok Berounky významnější vliv.
To bylo důvodem k zadání studie nádrže na vlastním toku Berounky. Výsledky studie ukazují, že nádrž na Berounce v oblasti Roztok je schopná komplexně ochránit území podél Berounky až po soutok s Vltavou a snižuje i povodňové prů toky ve Vltavě.
V současné době tedy přicházejí na dolním toku Berounky v úvahu pouze protipovodňové stavby liniového charakteru (hráze, zdi apod.), které ale nemohou být všude a mají pouze 2 lokální význam a mohou s ohledem na morfologii toku urychlovat odtok povodní směrem po toku. Tyto stavby neumožňují snižování povodňových průtoků a nemohou dosáhnout takové úrovně protipovodňové ochrany, jako uvažované vodní dílo.
Současně se důrazně ohrazujeme proti nepravdivým a zavádějícím výrokům p. Ing. L. Matějky, které uvádí v jeho Stanovisku ke Studii proveditelnosti, ze dne 29. 3. 2016.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva