Žádost o finanční příspěvek přijímá nadace od 1. února až do 27. dubna. Napříč Českou republikou již funguje 215 Oranžových přechodů za bezmála 32 200 000 korun, další jsou v realizaci.
Zvláště zimní období, kdy se pozdě rozednívá, brzy stmívá, a navíc většinou i přes den panuje nevlídné pošmourné počasí, patří z hlediska dopravní bezpečnosti chodců, hlavně pak dětí mezi ta nejrizikovější. V obcích mimořádně zatížených silniční dopravou jsou pro školáky často nebezpečné i nedostatečně osvětlené přechody pro chodce, tedy místa, kde by to čekal málokdo. Nadace ČEZ proto letos otevírá již desátý ročník grantového řízení Oranžový přechod, v němž obce a města mohou získat na správné osvětlení přechodů až 120 000 korun. Jen za loňský rok Nadace ČEZ podpořila vznik 17 dalších.
„Obce v drtivé většině případů chtějí bezpečnější přechody zejména v blízkosti škol a školek, protože malé děti patří k nejohroženějším skupinám chodců. Oranžové přechody ale rovněž vznikají třeba u autobusových a vlakových nádraží, kde zvyšují bezpečnost lidí spěchajících ještě za tmy do práce nebo z práce, případně u nemocnic, kde chrání zejména seniory a osoby se sníženou mobilitou. O grant je i po letech stále velký zájem,“ uvedla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Jako příklad lze uvést třeba Oranžový přechod v Kostomlatech pod Milešovkou, který je zároveň i vůbec prvním přechodem pro chodce na poměrně frekventované silnici II. třídy č. 258, která rozděluje obec na dvě části. „Pokud míříte na silnice vyšší třídy, a to jak směrem na Teplice či Bílinu, tak i do Ústí nad Labem, Lovosic, potažmo i Prahy, musíte projet obcí po komunikaci, přes kterou nikdy nevedl žádný oficiální přechod pro chodce, ačkoliv ji denně přecházejí rodiče vedoucí děti do mateřinky, děti navštěvující první stupeň základní školy a samozřejmě i ti, co přijedou do obce autobusem, případně jím odjíždějí do zaměstnání,“ říká starosta Oldřich Seifert. A právě poblíž konečné zastávky autobusu byl přechod zřízen.
V Rumburku pak například v loňském roce nasvítili přechodovou zebru na průtahové silnici č. II/263, komunikaci II. třídy, která je v rámci Šluknovského výběžku zatížená místní i regionální dopravou s přesahem do sousedního Saska. „Přechod je v Pražské ulici, při které je oboustranná zástavba rodinných domů a občanské vybavenosti. V jeho blízkosti se nachází křižovatka s vjezdy do nákupních center. Díky oranžovému přechodu se tak zvýšila bezpečnost všech účastníků silničního provozu, hlavně pak chodců, kteří pendlují mezi oběma nákupními centry,“ poznamenal starosta Lumír Kus.
V současné době již napříč celou Českou republikou funguje 215 Oranžových přechodů za bezmála 32 200 000 korun, další jsou v realizaci. Jen v loňském roce jich přibylo 17, přičemž v rámci Ústeckého kraje podpořila Nadace ČEZ hned pět žádostí o grant. Nové Oranžové přechody mají nebo budou letos ještě do konce dubna zrealizovány v Kostomlatech pod Milešovkou, Bílině, Rumburku, Údlicích a Újezdečku. Od roku 2013 přitom nadace podpořila 34 projekty v Ústeckém a 5 v Libereckém kraji. Slovo projekt je přitom na místě, neboť někde dokázali, například v Postoloprtech, Krupce, Kadani a Teplicích nasvítit i více přechodů najednou.
Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za 20 let své existence podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně. Nadační tým za celou dobu zpracoval 51 tisíc žádostí a správní rada nadace pak podpořila 13 764 projekty ve všech regionech České republiky. V rámci grantu Oranžový přechod jich zatím bylo 223.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva