Premiér Bohuslav Sobotka jednal na zasedání Evropské rady o podobě energetické unie

21.03.2015 12:49 | Zprávy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 19. března a v pátek 20. března zúčastnil jednání Evropské rady v Bruselu. Zasedání hlav států a předsedů vlád členských zemí se věnovalo především přelomovému projektu energetické unie. Lídři EU zároveň diskutovali také o rusko-ukrajinském konfliktu a podpoře ekonomiky.

Premiér Bohuslav Sobotka jednal na zasedání Evropské rady o podobě energetické unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Hlavním bodem jednání čtvrtečního setkání lídrů EU byla energetická unie, jejíž návrh Evropská komise představila na konci února. Z pohledu České republiky přinese energetická unie především vetší bezpečnost a spolehlivost dodávek, vetší propojení a kapacitu energetických sítí. Důraz bude kladen na důsledné dodržování existujících pravidel a vetší zodpovědnost za rozhodnutí v oblasti energetiky na národní i přeshraniční úrovni.

„Projekt energetické unie pokládám za důležitý krok směr k moderní, konkurenceschopné a diverzifikované energetice. Zároveň vítám, že dnes schválené závěry povedou k zajištění energetické bezpečnosti a nezapomínají ani na ochranu spotřebitele,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka, který na jednání Evropské rady podpořil také návrh na transparentnost kontraktů dodávek plynu.

České republice se zároveň podařilo ve spolupráci s partnery z Visegrádské skupiny prosadit do stávajícího návrhu energetické unie významné úpravy. Ty počítají s posílením energetické infrastruktury s důrazem na dostupnost cen energií pro domácnosti a průmysl s cílem zabránit energetické chudobě a podpořit konkurenceschopnost evropských firem.

Česká vláda výslednou dohodu Evropské rady vítá a věří, že přispěje k bezpečnosti dodávek energií a ochraně domácí energetické soustavy. Česká republika však bude i nadála trvat na vlastní tvorbě energetického mixu včetně jádra. 

Závěry Evropské rady k projektu energetické unie budou v následujících měsících rozpracovány do konkrétních legislativních návrhů. Jak zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka, energetika bude zároveň jednou z klíčových priorit nadcházejícího českého předsednictví Visegrádské skupiny od července letošního roku.

Předseda vlády dále jednal s evropskými partnery o rusko-ukrajinském konfliktu a budoucnosti sankčních opatření EU vůči Rusku. Lídři EU se shodli na návrhu, který plně prosazovala i česká vláda. Ten znamená, že sankční režim EU vůči Rusku bude plně provázán s naplňováním minských dohod, které mají být realizovány do konce letošního roku. O případném prodloužení sektorových sankcí, které mají vypršet na konci července, bude Evropská rada rozhodovat na svém zasedání v červnu.

Dalším bodem jednání Evropské rady byla diskuse k tzv. Evropskému semestru a aktuální hospodářské situaci EU. Pozitivní zprávou je, že dochází k postupnému oživení ekonomiky ve všech členských zemích včetně ČR.

Pokud jde o Evropský semestr, důležité je, aby květnová doporučení pro jednotlivé země řádně zohlednila politickou a ekonomickou realitu v ČR, a pomohla tak posunout reformní snahy vlády kupředu. Z pohledu ČR jsou pro dialog s Komisí nejzajímavějšími tématy makroekonomická stabilita, zlepšení výběru daní či energetická účinnost. Česká republika je rovněž přesvědčena o nutnosti provádění strukturálních reforem, které jsou klíčem k ekonomickému růstu.

Česká republika na jednání v Bruselu podpořila rychlé dokončení ambiciózní Dohody o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Je rovněž důležité vést o obsahu této klíčové dohody otevřenou diskusi, včetně aspektu ochrany spotřebitele a sociálních standardů.

Na okraj summitu se uskutečnila schůzka věnovaná aktuální situaci Řecka. Důležitým závěrem je potvrzení řeckého závazku v pokračování reforem a spolupráce s partnery.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

22:03 Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

Od 1. ledna má Energetický regulační úřad (ERÚ) nového předsedu. Je jím Jan Šefránek, kterého do fun…