Cílem Akčního plánu je zastavení přílivu uprchlíků a migrantů do EU a pomoc více než dvěma milionům syrských uprchlíků na území Turecka. Evropská unie si uvědomuje klíčovou roli Ankary ve zvládnutí migrační krize. Spolupráci s Tureckem jako součást společného evropského řešení podpořil i nedávný summit zemí Visegradské skupiny v Praze.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky je důležité, aby Turecko bylo aktivnější a důslednější, a to zejména v zachytávání migrantů, ochraně hranic a spolupráci při navracení ekonomických migrantů z Řecka. Počty příchozích se totiž i po čtyřech měsících od uzavření Akčního plánu pohybuji v tisících denně. V ohrožení je tak základní kámen evropské integrace v podobě Schengenu. Premiér proto bude na mimořádném summitu trvat na tom, že je třeba důsledně provádět všechny kroky, které Akční plán EU-Turecko obsahuje.
Evropská unie by měla být připravena i nadále účinně pomáhat státům na balkánské migrační trase. Je potřeba udělat vše pro to, aby byla nelegální migrace v oblasti západního Balkánu zcela zastavena a byla důsledně dodržována všechna pravidla, včetně kontroly, azylu a navracení.
Visegradská skupina jde v pomoci příkladem, je však pravděpodobné, že naši asistenci budeme muset ještě zintenzivnit. Pokud se urychleně nepodaří migrační tok zastavit na hranici mezi Tureckem a Řeckem, EU bude muset v příštích měsících poskytnout výraznou pomoc, především humanitární, Makedonii a Řecku.
Před jednáním hlav států a vlád EU s Tureckem se uskuteční tradiční koordinační schůzka premiérů zemí Visegradské skupiny, které nyní předsedá Česká republika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva