Příležitost je hnacím motorem pojistných podvodů

06.11.2012 16:25 | Zprávy

Za devět měsíců letošního roku odhalili detektivové Generali o 5 % více pojistných podvodů než během stejného období loňského roku.

Příležitost je hnacím motorem pojistných podvodů
Foto: Pojišťovna Generali
Popisek: Pojišťovna Generali

Zatímco počet podvodů vzrostl z 240 na 251, objem klesl z 65 na 29 milionů korun. Přibližně stovka případů je stále v šetření a další přibývají. Potvrzuje se tak trend častějších podvodů v menším objemu. K pokusům o podvod převážně dochází v okamžiku vzniku reálné škody, kterou se lidé, mnohdy pod tlakem panujících makroekonomických poměrů, snaží uměle navýšit pro své obohacení. Dominantní nadále zůstávají podvody v pojištění motorových vozidel.

Výrazně však stoupá podíl podvodů v pojištění odpovědnosti. Z regionálního pohledu je nejvyšší frekvence v Praze, středních Čechách a na severní Moravě.

Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Generali.

Detektivové i likvidátoři pojišťovny Generali se shodují na tom, že k nám pomalu ale jistě míří trend ze západní Evropy, podvody v pojištění odpovědnosti. Právě ty patří na západ od našich hranic mezi vůbec nejčastější. I v jejich případě platí, že se o ně lidé pokoušejí zpravidla až v okamžiku, kdy dojde k reálné škodě. Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo.

V odborné terminologii jsou tyto typy podvodů označovány jako oportunistické. Jsou zdaleka nejfrekventovanější a jejich výše se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Lidé si bohužel neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění.

           Podíl na celkovém počtu odhalených pojistných podvodů
Druh pojištění                          3 Q 2011                3 Q 2012
Pojištění motorových vozidel   73 %                      68 %
Pojištění majetku                     19 %                      15 %
Pojištění odpovědnosti              7 %                      15 %
Cestovní pojištění                      0 %                       1 %
Životní pojištění                         1 %                        1 %

Podle celosvětových odhadů může přibližně 14% všech pojistných událostí vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést.

Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě prokázání podvodného jednání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis pojišťovně, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Příklad pojistného podvodu z cestovního pojištění

Přestože pojistné podvody u cestovního pojištění nepatří mezi nejčastější, občas se objeví někdo, kdo se snaží zneužít například pojistné krytí léčebných výloh.

Klient nahlásil akutní zubní ošetření v Německu. Jak se později ukázalo, návštěvu zubaře předem plánoval. Bělení zubů mezi akutní zubařskou péči rozhodně nepatří. Přesto po pojišťovně následně požadoval kompletní úhradu nákladů. Stačil však jediný telefonát detektivů a pokus o pojistný podvod byl odhalen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pojišťovna Generali

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…