Příležitost je hnacím motorem pojistných podvodů

06.11.2012 16:25 | Zprávy

Za devět měsíců letošního roku odhalili detektivové Generali o 5 % více pojistných podvodů než během stejného období loňského roku.

Příležitost je hnacím motorem pojistných podvodů
Foto: Pojišťovna Generali
Popisek: Pojišťovna Generali

Zatímco počet podvodů vzrostl z 240 na 251, objem klesl z 65 na 29 milionů korun. Přibližně stovka případů je stále v šetření a další přibývají. Potvrzuje se tak trend častějších podvodů v menším objemu. K pokusům o podvod převážně dochází v okamžiku vzniku reálné škody, kterou se lidé, mnohdy pod tlakem panujících makroekonomických poměrů, snaží uměle navýšit pro své obohacení. Dominantní nadále zůstávají podvody v pojištění motorových vozidel.

Výrazně však stoupá podíl podvodů v pojištění odpovědnosti. Z regionálního pohledu je nejvyšší frekvence v Praze, středních Čechách a na severní Moravě.

Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Generali.

Detektivové i likvidátoři pojišťovny Generali se shodují na tom, že k nám pomalu ale jistě míří trend ze západní Evropy, podvody v pojištění odpovědnosti. Právě ty patří na západ od našich hranic mezi vůbec nejčastější. I v jejich případě platí, že se o ně lidé pokoušejí zpravidla až v okamžiku, kdy dojde k reálné škodě. Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo.

V odborné terminologii jsou tyto typy podvodů označovány jako oportunistické. Jsou zdaleka nejfrekventovanější a jejich výše se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Lidé si bohužel neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění.

           Podíl na celkovém počtu odhalených pojistných podvodů
Druh pojištění                          3 Q 2011                3 Q 2012
Pojištění motorových vozidel   73 %                      68 %
Pojištění majetku                     19 %                      15 %
Pojištění odpovědnosti              7 %                      15 %
Cestovní pojištění                      0 %                       1 %
Životní pojištění                         1 %                        1 %

Podle celosvětových odhadů může přibližně 14% všech pojistných událostí vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést.

Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě prokázání podvodného jednání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis pojišťovně, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Příklad pojistného podvodu z cestovního pojištění

Přestože pojistné podvody u cestovního pojištění nepatří mezi nejčastější, občas se objeví někdo, kdo se snaží zneužít například pojistné krytí léčebných výloh.

Klient nahlásil akutní zubní ošetření v Německu. Jak se později ukázalo, návštěvu zubaře předem plánoval. Bělení zubů mezi akutní zubařskou péči rozhodně nepatří. Přesto po pojišťovně následně požadoval kompletní úhradu nákladů. Stačil však jediný telefonát detektivů a pokus o pojistný podvod byl odhalen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pojišťovna Generali

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

22:28 Celní správa: Zadržené zboží na tržnicích v hodnotě téměř 32 milionů korun

Karlovarští celníci zajistili od začátku září na tržnicích ve svém regionu zboží podezřelé z porušen…