Profesor Michálek přednesl na kongresu České společnosti pro ortopedii a traumatologii tři přednášky

23.05.2017 14:18 | Zprávy

Ve dnech 17.-19. května 2017 se v Praze konal významný kongres - XXI. Národní kongres České společnosti pro ortopedii a traumatologii (ČSOT), který pořádal Výbor ČSOT a odborným garantem byla I. ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol.

Profesor Michálek přednesl na kongresu České společnosti pro ortopedii a traumatologii tři přednášky
Foto: Archiv J. M.
Popisek: Profesor Jaroslav Michálek.

XXI. Národní kongres ČSOT v Praze byl zaměřen na nejrůznější oblasti v ortopedii – od operační léčby úrazů nohy a hlezna, zlomenin proximálního femuru, poranění zápěstí, přes terapii infektů a revizní operace kloubních náhrad až po nádory pohybového aparátu. Velká pozornost byla zaměřena také na péči o nemocné po totální endoprotéze (TEP) kyčlí, kolen, ramen, hlezen a také na ošetřovatelskou péči o nemocné po reimplantacích (opakovaných TEP), protože tyto témata lékaře nejenže velmi zajímají, ale i trápí.

Na tomto kongresu s mezinárodní účastí nechyběla ani sekce s názvem Farmakoterapie v ortopedii, její trendy, přínosy, úskalí a rizika. V této sekci měl profesor Michálek hned dvě přednášky. Ta první měla název Využití kmenových buněk z tukové a pojivové tkáně u degenerativní osteoartrózy velkých kloubů u pacientů starších 80 let a profesor Michálek mluvil o bezpečnosti a účinnosti buněčných terapií s využitím stromální vaskulární frakce obsahující kmenové buňky. Prezentoval soubor 30 pacientů ve věku 80-94 let, přičemž pacienti byly sledováni po dobu 3-6 let od aplikace kmenových buněk. Zdůraznil, že ani u jednoho pacienta se po aplikaci kmenových buněk nevyskytly závažné vedlejší nežádoucí účinky a dokonce i v této věkové kategorii byl pozitivní efekt zaznamenán u 70-80% pacientů.

Druhou přednáškou s názvem Vedlejší nežádoucí účinky analgetik u pacientů s degenerativní osteoartrózou profesor Michálek upozornil na velice závažné, často i život ohrožující nežádoucí účinky léků běžně užívaných pro potlačení bolesti, která například artrózu kloubů provází velmi často. „Mezi nejzávažnější nežádoucí účinky analgetik patří zvýšené riziko cévní mozkové příhody, infarktu myokardu a poškození ledvin. Analgetika dokonce při dlouhodobém užívání 2-4x urychlují artrózu, kvůli které je lidé užívají,“ řekl na přednášce profesor Michálek. Zejména starší lidé často nevidí jinou možnost, jak potlačit bolesti a sáhnou po analgetiku. Přitom, jak vyplynulo z přednášky, existuje několik variant, jak potlačit bolest i bez analgetik.

Třetí přednáška profesora Michálka byla zařazena v sekci Nádory pohybového aparátu a nesla název Zvýšené riziko nádorových onemocnění a metalózy u pacientů s umělým kloubem. Mluvil o datech ze studií a mezinárodních evropských registrů umělých kloubních náhrad, které ukazují, že pacienti s umělým kloubem v těle mají vyšší riziko vzniku nádorového onemocnění, zejména leukémie, rakoviny prsu, rakoviny prostaty a melanomu. Těžké kovy, které se uvolňují z endoprotézy, mohou během několika let způsobit tzv. metalózu. Jedná se vlastně o projevy toxicity těžkých kovů, které jsou roznášeny krví do všech orgánů v těle. Metalóza pak působí nejčastěji poruchy paměti, třes a demenci, ovlivňuje funkci srdce a působí kardiomyopatii, vedoucí někdy až k srdečnímu selhání. Zhoršení sluchu, zhoršení zraku a selhání ledvin jsou dalšími popsanými nežádoucími účinky těžkých kovů v souvislosti s totální endoprotézou.

Profesor Michálek tedy na XXI. Národním kongresu České společnosti pro ortopedii a traumatologii nastínil nové trendy ve zvládnutí degenerativního onemocnění pojivového aparátu, projevující se nejčastěji osteoartrózou. Ukazuje se, že využití vlastních kmenových buněk pacienta může být bezpečnou a vysoce účinnou metodou bez závažných nežádoucích účinků.

Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. je atestovaným lékařem v oborech klinická onkologie, pediatrie, alergologie a klinická imunologie, má 16leté zkušenosti v regenerativní medicíně a buněčných terapiích. Je prezidentem mezinárodního konsorcia International Consortium for Cell Therapy and Immunotherapy a je také držitelem Evropského patentu pro izolaci kmenových buněk z tukové a pojivové tkáně. Je autorem více než 200 vědeckých publikací, pravidelně přednáší na tuzemských i zahraničních vědeckých konferencích. V roce 2010 založil kliniku Cellthera, která se zabývá využitím buněčných terapií v regenerativní medicíně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Šetření kvůli možnému kartelu v oblasti dopravní infrastruktury

11:12 ÚOHS: Šetření kvůli možnému kartelu v oblasti dopravní infrastruktury

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže provedl v minulém týdnu neohlášené místní šetření u jednoho sou…