Provozovatelé přenosových soustav reorganizovali TSC a založili společnost TSCNET Services

29.11.2014 10:00 | Zprávy

Jedná o mezník jak v historii TSC, tak i v bezpečnosti dodávek energie v Evropě: rok po založení společné kanceláře iniciativy TSC v německém Mnichově založilo deset provozovatelů přenosových soustav z Rakouska, Chorvatska, České republiky, Německa, Nizozemska, Slovinska a Švýcarska společnost TSCNET Services GmbH.

Provozovatelé přenosových soustav reorganizovali TSC a založili společnost TSCNET Services
Foto: red
Popisek: ČEPS, a.s.

Každý z nich vlastní ve společnosti stejný podíl. Očekává se, že ostatní provozovatelé přenosových soustav z Dánska, Maďarska a Polska, kteří se zapojili do iniciativy TSC, se přidají jako společníci koncem roku 2014.

Nová společnost je součástí restrukturalizačního plánu TSC, jehož cílem je zeštíhlení řízení, zjednodušení organizace a zefektivnění rozhodova-cích procesů. Nová organizační struktura bude navržena tak, aby vyu-žívala možnosti spolupráce a soustředila se na zdroje. Očekává se, že TSC dokončí většinu podstatných kroků do konce roku 2014.

„Nová struktura nám umožní efektivněji poskytovat naše služby a ještě rychleji reagovat na nové požadavky,“ říká Alexander Wirth, který byl v počáteční fázi jmenován ředitelem společnosti TSCNET Services. Ale-xander Wirth přichází ze společnosti Swissgrid, která je členem TSC, Odpovídal zde za implementaci a provoz společného kanceláře TSC v Mnichově, kde sídlí i nové vzniklá společnost TSCNET Services. V ná-sledujících měsících budou jmenováni dva noví ředitelé, kteří povedou novou společnost.

Vedení bude podávat zprávy nové dozorčí radě (jejímž předsedou je Mel Kroon, generální ředitel společnosti TenneT Holding B.V.) a valné hromadě (jejímž předsedou je Pierre-Alain Graf, generální ředitel spo-lečnosti Swissgrid). TSC má dva nové řídicí orgány: Výbor pro spolupráci odpovědný za strategii, rozpočet a rozšiřování spolupráce, a Provozní výbor odpovědný za definování a sledování podnikových procesů a služeb, včetně společnosti TSCNET Services.

V současné době je společná kancelář TSC pracovištěm 17 odborníků ze zúčastněných přenosových soustav, kteří plní úkoly koordinace pro-vozního plánování 24 hodin a 7 dnů v týdnu a provádí výpočty pře-shraniční kapacity přenosových sítí v kontinentální Evropě. To by mělo zůstat beze změny. „Dnes odvádí můj tým vynikající práci a bude se i nadále snažit zlepšovat a zdokonalovat naše služby v nové struktuře,“ říká Wirth.

Ve střednědobém horizontu plánuje společnost TSCNET Services posky-tovat nové služby, pro které budou zapotřebí další zaměstnanci. Dosud se tým zaměřoval na podporu provozovatelů přenosových soustav při plánování provozních postupů, včetně prognóz přetížení a společných bezpečnostních analýz založených na Společném nástroji pro výměnu dat a posouzení bezpečnosti (CTDS). Mezi další klíčové úkoly patří řízení denních telekonferencí zúčastněných provozovatelů přenosových soustav a přispívání k průběžnému řízení kvality a zlepšovacích postupů. Kromě toho se provádí komplexní rozšiřování služeb v oblasti výpočtu kapacity a v současné době se připravují další rozšíření. Společnost TSCNET Services by měla být plně uvedena do provozu do 1. ledna 2015. „Tento společný podnik je skutečně dobrým příkladem toho, jak rychle evropští provozovatelé přenosových soustav upevňují svou spo-lupráci a rozšiřují vzájemnou koordinaci. To vedlo k výraznému zvýšení bezpečnosti a efektivity naší činnosti,“ uvedl Pierre-Alain Graf, generální ředitel společnosti Swissgrid a předseda výboru pro spolupráci TSC.

TSO Security Cooperation

Transmission System Operator Security Cooperation – TSC (Bezpeč-nostní spolupráce provozovatelů přenosových soustav) vznikla v prosinci 2008 jako decentralizovaná iniciativa na podporu regionální evropské spolupráce v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti provozu přenosových soustav participujících zemí a celé Evropy.

Jejími členy jsou 50Hertz, Amprion (oba z Německa), APG (Rakousko), ČEPS (Česká republika), ELES (Slovinsko), Energinet.dk (Dánsko), HOPS (Chorvatsko), PSE (Polsko), swissgrid (Švýcarsko), TenneT TSO (Německo), TenneT TSO (Nizozemsko), TransnetBW (Německo) a MA-VIR (Maďarsko).

Zúčastnění provozovatelé přenosových soustav založili „TSO Security Cooperation“ se stálým týmem expertů (TSO Security Panel), novými nástroji pro vzájemnou spolupráci dispečinků a společnou IT platformou CTDS pro výměnu dat a koordinované analýzy bezpečnosti provozu na základě kritéria n-1.

TSC si klade za cíl zejména zajištění bezpečnosti provozu evropských přenosových sítí zásobujících elektřinou a prohloubení vzájemné spolu-práce zúčastněných provozovatelů přenosových soustav. TSC je ote-vřena účasti dalších partnerů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vyjádření skupiny ČEZ k předběžnému opatření ÚOHS

16:14 ČEZ: Vyjádření skupiny ČEZ k předběžnému opatření ÚOHS

Společnost EDU II bere na vědomí postup Úřadu ve správním řízení a uvědomuje si, že vzhledem ke komp…