Průzkum SANEP: Kladně hodnotí prezidenta většina Čechů. Hlavně za postoj k uprchlické krizi a hájení národních zájmů

16.02.2016 12:25 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman získává stále větší podporu široké veřejnosti za svůj postoj k uprchlické krizi a hájení národních zájmů. Kladně jej jako prezidenta hodnotí více jak 70 % Čechů. Za své postoje k uprchlické krizi a zahraniční politice je převážně kladně hodnocen i exprezident Václav Klaus.

Průzkum SANEP: Kladně hodnotí prezidenta většina Čechů. Hlavně za postoj k uprchlické krizi a hájení národních zájmů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Téměř po třech letech po svém nástupu do prezidentského úřadu se Miloši Zemanovi daří získávat stále větší veřejnou podporu. Aktuálně hodnotí prezidenta Miloše Zemana v souhrnu kladně 70,2 % dotázaných obyvatel ČR, což je nejvíce od jeho působení v pozici prezidenta ČR. Přitom ještě v listopadu loňského roku to bylo 67,2 % veřejnosti. Lze tedy říci, že nadpoloviční většina domácí populace se ztotožňuje s názory a postoji prezidenta Miloše Zemana.

Na vzestupu podpory prezidenta Miloše Zemana se bezpochyby podílí jeho postoj k uprchlické krizi, který kladně hodnotí v souhrnu 75,6 %.

Prezident Miloš Zeman si však svoji reputaci, po řadě negativně vnímaných vulgárních výroků a bonmotů, zlepšil nejenom pro své zásadní postoje k aktuálně nejstěžejnějšímu tématu celé Evropy, ale i pro své hájení ekonomických a národních zájmů ČR. Tyto jeho postoje totiž v souhrnu kladně hodnotí 69,3 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

Jednoznačně většinový kladný postoj je rovněž zřejmý i v otázce jeho aktivit spojených s Čínou, které v souhrnu hodnotí nejlepšími známkami 63,4 % dotázaných.

Zahraniční politiku Miloše Zemana pak v souhrnu vnímá kladně, 61,9 % dotázaných obyvatel ČR.

Velice zajímavý pohled přinášejí na hlavu státu názory respondentů, kteří měli vlastními slovy uvést, co jim na osobě Miloše Zemana nejvíce vadí a naopak nejvíce vyhovuje. I v těchto názorech se totiž významně odráží postoj Miloše Zemana k uprchlické krizi a jeho postoje k Číně a Rusku.

Nejvíce dotázaným na Miloši Zemanovi vadí jeho vulgárnost, arogance, populismus, sebestřednost, odmítání uprchlických kvót, rasismus-xenofobie, příklon k Rusku a Číně, negace islámu, ale i jeho bonmoty či hradní kancléř.

Naopak na Miloši Zemanovi veřejnost nejvíce kladně hodnotí jeho postoj k uprchlické krizi, upřímnost, neúplatnost-poctivost, vlastenectví v podobě hájení zájmů ČR, pravdomluvnost, negace islámu, cílevědomost, zahraniční politika ve vztahu k Rusku a Číně či nepodlézavost EU a USA. Část dotázaných rovněž uvedla, že Miloš Zeman je nejlepším prezidentem ČR.

V obou hodnoceních se tak zjevně opět objevuje téma uprchlické krize, zahraniční politika ve vztahu k Rusku a Číně či postoje prezidenta Miloše Zemana k islámu. Vzhledem k uvedeným výsledkům realizovaného průzkumu tak lze říci, že i v souvislosti s dalšími průzkumy, které se týkají domácí politické scény, je hlavním hybatelem emocí a názorů obyvatel ČR a potažmo voličů právě stále téma uprchlické krize. S tímto tématem totiž domácí veřejnost spojuje otázky národní identity a suverenity, hájení národních zájmů a vlastenectví. Není proto překvapením, že právě v těchto otázkách svými postoji prezident Miloš Zeman vzbuzuje pozitivní emoce a reakce většinové části veřejnosti.

Jak ukazují průzkumy prováděné od volby a zvolení hlavy státu, zatímco na začátku svého nástupu na prezidentský post názory a postoje Miloše Zemana národ rozdělovaly na dva nesvářené tábory, aktuálně postoje prezidenta Miloše Zemana k uprchlické krizi, EU, zahraničním otázkám a hájení národních zájmů většinově domácí populaci sjednocují.

Není rovněž bez zajímavosti, že za své postoje k uprchlické krizi, hájení ekonomických a národních zájmů a zahraniční politice je většinově kladně hodnocen i exprezident Václav Klaus.

Názory exprezidenta Václava Klause na uprchlickou krizi hodnotí v souhrnu kladně 59,4 % dotázaných.

Za hájení ekonomických a národních zájmů ČR si Václav Klaus vysloužil v souhrnu 52,6 % kladných hlasů.

Názory a postoje exprezidenta Václava Klause ve vztahu k zahraniční politice pak v souhrnu vnímá kladně 53,4 % dotázaných.

Aktuální výsledky tak ukazují, že zatímco v minulosti byl exprezident Václav Klaus většinově kritizován mmj. za svůj euroskepticismus, jeho aktuální postoje k ožehavým otázkám vnímá široká veřejnost velice kladně, což zejména v jeho dlouhodobé kritice EU lze vnímat jako určitou satisfakci.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2. - 9.2.2016 na vybrané skupině 3649 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 21.743 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http:// www.sanep.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…