REMA: Školy učí žáky správné recyklaci elektroodpadu. Začala soutěž EkoEDA

06.12.2018 17:31 | Zprávy

Vzdělávací soutěž EkoEDA už není pro žáky mateřských, základních i středních škol v rámci celé České republiky žádnou novinkou. Její další kolo startuje tento týden. Soutěží se ve sběru nepotřebných či vysloužilých elektrozařízení a baterií.

REMA: Školy učí žáky správné recyklaci elektroodpadu. Začala soutěž EkoEDA
Foto: red
Popisek: REMA Systém

Děti se přitom naučí, co do této specifické kategorie odpadů patří a jak s nimi správně ekologicky naložit. V rámci zvláštní výzvy mohou navíc vytřídit staré mobily a tablety, čímž podpoří projekt Zoo Praha na ochranu goril nížinných v Africe. Soutěž skončí 22. května 2019.

„EkoEDA je zajímavou příležitostí, jak můžeme my dospělí téma recyklace elektrozařízení dětem přiblížit a zároveň s nimi diskutovat o správném třídění a opětovném využití materiálů,“ vysvětluje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které se specializují mimo jiné právě na sběr a recyklaci starých elektrozařízení a baterií. „Náš projekt nabízí žákům i studentům konkrétní způsob, jak i oni mohou svět a stav životního prostředí kolem sebe ovlivnit a jak mohou ve výsledku přispět ke snížení množství odpadu,“ dodává Vandrovec s tím, že soutěž probíhá v rámci projektu Zelená škola.

S dětmi se poučí i rodiče

Odměnu za odevzdaná elektrozařízení a baterie získá každá škola – ať už v podobě finančního příspěvku, nebo drobných dárkových předmětů. Díky soutěži a vzdělávacímu programu projektu Zelená škola děti zjistí, že se z baterie dají znovu získat různé vzácné kovy, ale že rovněž obsahuje škodlivé chemické látky, které se s jejím rozkladem mohou dostat do půdy, podzemní vody nebo ovzduší a ohrozit tak životní prostředí. Ideou soutěže je však motivovat prostřednictvím škol i jednotlivé domácnosti, a to k lepšímu třídění tohoto druhu odpadu a jeho odevzdávání k ekologické recyklaci.

Podle Vandrovce je oblast vysloužilých elektrozařízení a baterií dětem asi nejvíce vzdálená. „To, že je nutné třídit papír, plasty nebo sklo, už vědí. S vysloužilým elektrozařízením je to už horší. Proto cílíme na to, že když žáci a studenti přinesou do školy nepoužívané mobilní telefony, klávesnice, myši nebo přenosné baterie, zároveň získají cenné informace o jejich složení a díky tomu snáz pochopí nezbytnost správného třídění,“ vysvětluje dále Vandrovec. Žáci tedy přinesou v rámci soutěže výrobky do školy a ta je uchová ve speciální sběrné nádobě, kterou získá zdarma s registrací do programu Zelených škol. Když je nádoba plná, škola objedná odvoz.

Studenti jako strážci pralesa

Zvítězí škola, jejíž žáci odevzdají nejvíce nepotřebných nebo vysloužilých elektrozařízení a baterií po přepočtu celkové hmotnosti na jednoho žáka. Odměnou pro ně budou zajímavé ceny. Soutěžící jsou rozděleni do několika kategorií, na mateřské školy a základní, střední a ostatní školy. Všechny se mohou přihlásit ještě do projektu Staň se strážcem pralesa, který organizuje Zoo Praha. Tato doplňková soutěž spočívá ve sběru a následné recyklaci starých mobilních zařízení. Za každý odevzdaný mobil či tablet Zoo Praha dostává od spolupořadatele, společnosti REMA Systém, 10 Kč, které pak putují na sbírkové konto Pomáháme jim přežít.

„Z takto získaných prostředků podporujeme ochranu přírody přímo ve střední Africe, zejména připravujeme vzdělávací programy pro děti z okolí biosférické rezervace Dja v Kamerunu. Jde především o projekt Toulavý autobus. Od roku 2010, kdy byla soutěž vyhlášena, již evidujeme více než 69 000 odevzdaných mobilních zařízení. Všem zúčastněným školám proto vřele děkujeme a doufáme, že letošní ročník bude stejně úspěšný jako ty minulé,“ konstatovala mluvčí Zoo Praha Lenka Pastorčáková. Vítězná třída, která odevzdá do sběrných nádob EkoEDA nejvíce vysloužilých mobilních zařízení, se bude moci navíc zúčastnit netradičního zážitkového programu přímo v zoologické zahradě.

Projekt Zelená škola je zaměřen na sběr baterií a vysloužilých elektrozařízení ve školách. Jeho cílem je vzdělávat žáky a poskytovat pedagogům ucelené informace o problematice třídění odpadu. Škola, která se do projektu zapojí, má svoz a ekologické zpracování veškerých elektrozařízení a baterií zcela zdarma. Zároveň získá možnost využívat při styku s veřejností logo Zelené školy, informační letáky i plakát k označení sběrného místa. V současnosti je do projektu zapojeno více než 503 škol z celé České republiky. O zapojení do projektu Zelená škola je možné zažádat přes registrační formulář na webových stránkách.
Iniciátorem projektu jsou společnosti REMA, které se specializují na organizaci sběru, třídění a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, přenosných baterií a akumulátorů v celé České republice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

22:28 Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

Národní park České Švýcarsko v reakci na požár z roku 2022 významně posílil požární prevenci. Realiz…