Česká republika je ze strany Výboru OSN pro práva dítěte dlouhodobě kritizovaná za to, že svému závazku vyplývajícímu ze čl. 4 Úmluvy o právech dítěte, tedy zřízení nezávislého národního orgánu za účelem vnitrostátního monitorování naplňování Úmluvy o právech dítěte, jakož i realizaci citlivého šetření jednotlivých stížností dětí, dosud nedostála. Tato výtka společně s výzvou k nápravě se objevuje jak v Závěrečných doporučeních Výboru ke Třetí a čtvrté periodické zprávě České republiky z roku 2011, tak i v Závěrečných doporučeních Výboru k Druhé periodické zprávě České republiky z roku 2003.
Ochranu práv dětí v současnosti v ČR vykonávají různé orgány s různou působností a různými typy pravomocí – od orgánů s širokou působností (orgány sociálně-právní ochrany dětí, soudy, státní zastupitelství, veřejný ochránce práv) po orgány s působností užší (Česká školní inspekce a inspekční orgány obecně) a od orgánu s pravomocemi autoritativně rozhodovat o právech a povinnostech osob (soudy, státní zastupitelství, orgány sociálně-právní ochrany dětí) po orgány především s doporučujícími nezávaznými oprávněními (především veřejný ochránce práv).
Úřad vlády nyní zpracoval Analýzu možností vytvoření institutu ochránce práv dětí v ČR (tzv. dětský ombudsman), která předkládá různé možnosti zřízení dětského ombudsmana, a to jak samostatně či v rámci kanceláře veřejného ochránce práv, a rovněž nabízí různé možnosti fungování a kompetencí tohoto institutu podle zahraničních vzorů - orgán sledující naplňování práv dítěte, řešící stížnosti dětí v různém rozsahu apod. Konečné rozhodnutí o podobě orgánu však dosud nebylo přijato. Členové Rady vlády pro lidská práva analýzu prodiskutují s ministrem Dienstbierem, který ji následně v druhé polovině roku předloží vládě, která rozhodne, jakým směrem bude postupovat a zda a v jaké podobě bude institut dětského ombudsmana zřízen.
Rada vlády pro lidská práva se bude dále zabývat také přípravou České republiky na 3. kolo Univerzálního periodického přezkumu a přípravou na předsednictví České republiky ve Výboru ministrů Rady Evropy.
V závěru jednání členové Rady vyslechnou informace k otázce vězeňství, resp. sebevražd vězňů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva