Rada vlády volila předsedy bioetické a klimatické komise. Pokračuje vyjednávání Národního plánu obnovy

21.12.2020 19:39 | Zprávy

Poslední pravidelné zasedání Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v roce 2020 se uskutečnilo 18. prosince, opět distančně formou videokonference.

Rada vlády volila předsedy bioetické a klimatické komise. Pokračuje vyjednávání Národního plánu obnovy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

K hlavním bodům jednání patřily podpora vědy a výzkumu v rámci Národního plánu obnovy, Implementace Metodiky 2017+ nebo Analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím. Rada také volila z řad svých členů předsedy Bioetické komise a Komise pro problematiku klimatu. V úvodu vyjádřili členové RVVI hluboký vděk prof. Petru Dvořákovi za jeho činnost v Radě, zejména ve funkcích člena předsednictva Rady, prvního místopředsedy Rady a předsedy Komise pro hodnocení výsledků. Petr Dvořák končí na vlastní žádost v těchto funkcích ke konci roku 2020, a to z rodinných i pracovních důvodů. „Práce v Radě mě bavila, zejména když jsme se snažili vymyslet a zavést opatření, která by měla posílit výzkum. Například novou metodiku hodnocení výzkumných organizací, nebo nové grantové programy mířící na špičkovou vědu. Snad se něco povedlo. Postupem času se složení Rady měnilo a tvůrčí debata ustupovala do pozadí. Nyní se budu věnovat rodině a naší malé ekologické farmě“, říká prof. Dvořák.

RVVI se bude zabývat nominacemi do uvolněných funkcí v lednu 2021.

Rada vlády opět projednávala aktuální postup přípravy Národního plánu obnovy (NPO) a výstupy pracovních skupin pro medicínský výzkum a průmyslový aplikovaný výzkum, které vznikly návazně na dvě komponenty plánu. „Podpora z NPO by měla směřovat do výzkumu virologie, kardiovaskulárních onemocnění a metabolických poruch, onkologie a socioekonomických dopadů nemocí. Na straně aplikační bude podporován výzkum a vývoj v podnicích a zavádění inovací do praxe," uvedla ke stavu příprav a vyjednávání národního plánu náměstkyně ministra průmyslu a dopravy Silvana Jirotková, pověřená vedením vyjednávacího týmu na půdě Evropské komise. Debaty věnované uvažovanému projektu vybudování ústavu pro infekční choroby se účastnila také předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) Eva Zažímalová. Právě AV ČR se aktivně zasazuje o vznik samostatného virologického ústavu ve své gesci s potřebným institucionálním zázemím, a to za spoluúčasti klinických a vědeckých pracovišť vysokých škol. Náklady na jeho zřízení by měly být z části kryty z prostředků NPO, z části by mohlo jít o jiné finanční zdroje. Na koncepci a organizačním zajištění projektu se ale členové Rady dosud neshodli, přestože tuto formu podporují oborově relevantní členové Mezinárodní rady při RVVI. Do jednání aktivně vstoupil také Pavel Doleček, náměstek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které je dosud „vlastníkem“ příslušné komponenty Východisek NPO v celém jejím rozsahu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České energetické závody: Dar dobrovolným hasičů

20:16 České energetické závody: Dar dobrovolným hasičů

Důvod k radosti mají dobrovolní hasiči z SDH Telnice. U příležitosti svého zítřejšího (22.2.) plesu …