Rosatom: Pandemie neměla vliv na výstavbu nových bloků

21.01.2021 16:14 | Zprávy

V uplynulém roce ruská korporace pro atomovou energii Rosatom uvedla do provozu nové bloky v Rusku i v zahraničí a u dalších bloků pokročila v přípravě jejich výstavby. Padlo také rozhodnutí o výstavbě čtyř nových bloků typu VVER v ruských jaderných elektrárnách.

Rosatom: Pandemie neměla vliv na výstavbu nových bloků
Foto: Rosatom
Popisek: Letecký pohled z roku 2020 na dva bloky JE Kurská II, které rostou v sousedství stávajících bloků RBMK

Jednou z klíčových událostí bylo pro Rosatom spouštění prvního zahraničního bloku VVER-1200 generace III+. Šlo o první blok Běloruské jaderné elektrárny, která v roce 2020 prošla zásadními milníky spouštěcí fáze: v srpnu začalo zavážení paliva do reaktoru, v říjnu bylo dosaženo minimálního kontrolovaného výkonu a v závěru roku blok vstoupil do zkušebního provozu a začal zvyšovat výkon na nominální hodnotu. Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení.

Mezi nejsledovanější projekty Rosatomu patří jaderné elektrárny Paks II v Maďarsku a Hanhikivi ve Finsku, obě budou mít bloky typu VVER-1200 generace III+. V Maďarsku bylo klíčové předání dokumentace k žádosti o stavební povolení, ke kterému došlo na konci června. Místní úřad pro jaderný dozor má 15 měsíců na zhodnocení žádosti a rozhodnutí o udělení povolení. Po udělení tohoto povolení se budou moci rozběhnout práce v lokalitě. Rovněž pokročila příprava finského projektu, kde bylo finskému jadernému dozoru předáno 7 z 15 oddílů předběžné bezpečnostní zprávy, která musí být schválena před vydáním stavebního povolení ze strany finské vlády. Práce na této bezpečnostní zprávě by měla být dokončena na jaře 2021.

Pokrok zaznamenaly i další zahraniční projekty. Do turecké jaderné elektrárny Akkuyu dorazil v listopadu 2020 reaktor VVER-1200 pro první blok, v prosinci byl v druhém bloku namontován lapač taveniny a v listopadu bylo vydáno stavební povolení pro třetí blok. Celkem zde vzniknou čtyři bloky generace III+.

V Číně byl po dvouletém garančním provozu předán zákazníkovi čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) s reaktorem VVER-1000 a do Číny dorazila první část komponent pro sedmý blok této elektrárny, který bude mít reaktory typu VVER-1200.

Do Bangladéše v říjnu dorazil reaktor a parogenerátory pro první blok jaderné elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200. Při montáži opěrných stěn základové jámy pro čerpací stanici byly díky inovativním technickým řešením sníženy náklady o 30 % a délka těchto prací na polovinu. Pokračuje i výstavba nových bloků v indické jaderné elektrárně Kudankulam s reaktory VVER-1000. V červenci byl odeslán poslední parogenerátor pro čtvrtý blok této elektrárny a v srpnu začala výroba parogenerátorů pro pátý blok.

Pokroku dosáhly i další zahraniční projekty Rosatomu. Společnost má v různých fázích realizace celkem 35 bloků ve 12 zemích.

Domácí projekty

V červenci 2020 dosáhl Rosatom důležitého milníku při výstavbě druhého bloku jaderné elektrárny Leningradská II s reaktory VVER-1200 generace III+, která vstoupila do fyzikálního spouštění. V prosinci byla potom úspěšně otestována hermetičnost kontejnmentu druhého bloku.

Rok 2020 přinesl nový impulz k domácí výstavbě, protože v červnu 2020 bylo vydáno rozhodnutí o výstavbě čtyř nových bloků ve stávajících ruských jaderných elektrárnách. V Leningradské bude postaven třetí a čtvrtý blok VVER-1200 a ve Smolenské dva bloky typu VVER-TOI.

Reaktory VVER-TOI jsou stavěny v Kurské jaderné elektrárně. Po ověření na domácí půdě bude tato technologie nabídnuta i na mezinárodním trhu. V druhé polovině roku 2020 byla na prvním bloku dokončena montáž třetího prstence kontejnmentu a na druhém bloku proběhlo betonování střechy strojovny.

V Peveku, který leží na Dálném východě Ruské federace, se v květnu 2020 odehrála zásadní událost pro rozvoj tohoto regionu. Do komerčního provozu vstoupila plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která používá tlakovodní reaktory KLT-40S ověřené desítkami let provozu na palubě jaderných ledoborců a stala se nejsevernější jadernou elektrárnou na světě. V listopadu 2020 byla časopisem Asian Power vyhlášena projektem roku v jaderné energetice.

V uplynulém roce padlo klíčové rozhodnutí i pro další sibiřský region Ruska. V prosinci bylo rozhodnuto, že v Jakutsku bude postavena pilotní malá jaderná elektrárna s reaktory RITM-200 (následník reaktorů KLT-40). Do roku 2028 získá tento region nový zdroj elektřiny, který podle očekávání zvýší dostupnost elektřiny a sníží její cenu.
Jaderný ledoborec Akrtika, pilotní loď nové generace jaderných ledoborců s reaktory RITM-200, byl uveden do provozu a v listopadu vyrazil na svou první pracovní plavbu. Výstavba dalších dvou lodí s názvy Sibir a Ural pokračuje v petrohradských loděnicích Baltického závodu. V květnu byl položen kýl pro čtvrtou loď této třídy s názvem Jakutija a v prosinci pro pátou loď Čukotka. Na Dálném východě v loděnici Zvězda začala stavba pilotního ledoborce další generace. Ledoborec ponese název Rossija a s dvojicí reaktorů RITM-400 se stane nejvýkonnějším ledoborcem na světě. V červenci začalo řezání oceli na jeho trup.

Všechny uvedené ledoborce mají nahradit starší jaderné ledoborce, které prolamují cestu ledem pro nákladní lodě plující po Severní mořské cestě.

Společnost Rusatom – Additive Technologies v prosinci 2020 otevřela své Centrum aditivních technologií. Jde o první ruský podnik na aditivní výrobu, který používá domácí technologie a stroje. Jedinečnost podobných center spočívá ve spojení výroby 3D tiskáren, samotného tisku, opracování výrobků a laboratoře pro analýzu a testování výrobků. Díky tomu mohou pracovníci společnosti kontrolovat nová technologická a konstrukční řešení ihned po vyrobení produktů a operativně kontrolovat a dolaďovat jejich konstrukci. Hlavním cílem tohoto centra je odladění technologie aditivní výroby a demonstrace jejích možností pro řešení úkolů stanovených průmyslem.

Do roku 2030 Rosatom plánuje otevřít dalších deset center aditivních technologií: v Novouralsku, Novosibirsku, Permu, Tomsku, Kazani, Petrohradu, Chanty-Mansijsku a Rostovu na Donu. V jejich možnostech bude pokrýt polovinu ruského trhu s aditivními technologiemi výroby.

Dalších úspěchů bylo dosaženo v oblasti uzavírání jaderného palivového cyklu díky použití směsného paliva (také označované jako palivo MOX). V roce 2020 se 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800 poprvé rozběhl s průmyslově vyráběnými palivovými kazety MOX ve své aktivní zóně. Jejich výrobcem je Gorno-chimičeskij kombinat (součást Rosatomu) v Železnogorsku. K dnešnímu dni bylo vyrobeno přes 200 kazet s palivem MOX. V roce 2020 byly vyrobeny i kazety obsahující plutonium získané z použitého jaderného paliva v reaktorech VVER a vhodné pro využití v reaktorech BN.

Kromě toho si Rosatom osvojuje i další druhy výroby energie. V květnu uvedl do komerčního provozu svou první větrnou elektrárnu, Adygejskou. Nyní staví ještě jednu větrnou elektrárnu, Kočubejevskou ve Stavropolském kraji. V portfoliu Rosatomu jsou zakázky na větrné elektrárny o celkovém výkonu 1,2 GW, což představuje asi třetinu ruského trhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

20:16 Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

Letošní dlouhé zimní prázdniny si rodiče s dětmi mohou zpestřit návštěvou jeskyně Výpustek u Křtin v…