Rosatom dobývá Afriku, podepsal dohodu s další zemí, Rwandou

26.06.2018 11:50 | Zprávy

22. června podepsala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom s Ministerstvem infrastruktury Rwandské republiky memorandum o porozumění v oblasti mírového využívání jaderné energie. Jde již o desátou africkou zemi, s níž má Rosatom uzavřené podobné memorandum.

Rosatom dobývá Afriku, podepsal dohodu s další zemí, Rwandou
Foto: Rosatom
Popisek: Rosatom podepsal s Ministerstvem infrastruktury Rwandské republiky memorandum o porozumění v oblasti mírového využívání jaderné energie

Pod dokument se za ruskou stranu podepsal náměstek generálního ředitele Rosatomu Nikolaj Spasskij a za rwandskou stranu velvyslankyně Rwandské republiky v Ruské federaci Jeanne d‘Arc Mujawamariya.

Toto memorandum je prvním podobným dokumentem podepsaným mezi Ruskem a Rwandou. Vytváří právní základ pro navázání vzájemné spolupráce se širokým zaměřením od rozvoje rwandské jaderné infrastruktury přes vzdělávací programy pro obyvatelstvo v oblasti jaderných technologií až po použití radionuklidů v lékařství, zemědělství a průmyslu. Konkrétní projekty určí společné pracovní skupiny.

Jako další krok se očekává podepsání rámcové mezivládní dohody o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie.

Většina afrických zemí trpí nedostatkem elektrické energie, který se projevuje častými výpadky dodávek, a pro pokrytí domácí poptávky by musely zněkolikanásobit instalovaný výkon svých elektráren. Instalovaný výkon rwandských elektráren dosahuje zhruba 200 MW a největší podíl zaujímají vodní elektrárny. K elektřině má přitom přístup jen asi 40 % obyvatelstva a zhruba 8 milionů obyvatel k ní přístup nemá. Přibližně pětinu své spotřeby elektřiny země pokrývá dovozem ze sousedních zemí.

Rosatom má z afrických zemí podepsané memorandum o spolupráci s Egyptem, Ghanou, Keňou, Nigérií, Súdánem, Tanzanií, Tuniskem, Ugandou, Zambií a nyní i Rwandou. V některých zemích se spolupráce posunula ke konkrétním krokům. Například v Egyptě bude Rosatom stavět čtyři bloky typu VVER-1200 v jaderné elektrárně El Dabaa, dále v Ghaně, Nigérii a Súdánu rozvíjí projekty výstavby jaderných elektráren, v Tanzanii postaví výzkumný jaderný reaktor a v Zambii centrum jaderného výzkumu a technologií.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 8 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Země nikoho uprostřed Jablůnky se proměnila na místo všech

7:31 Nadace ČEZ: Země nikoho uprostřed Jablůnky se proměnila na místo všech

Dříve zanedbané a nevyužívané místo hned za obecním úřadem se díky radním, spolkům i nadšeným občanů…