Součástí dokumentu je prohlášení vlád o posílení spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti jádra na základě rovnováhy zájmů stran a zásad vzájemné výhodnosti, a jeho cílem je usnadnit realizaci velkých projektů Státní korporace Rosatom v Číně.
Oba předsedové vlád podporují společnou výstavbu dvou nových bloků ruské konstrukce v čínské jaderné elektrárně Tianwan a plánují iniciovat podpis mezivládní dohody a podpoří uzavírání s tím souvisejících smluv. Kromě toho se plánuje výstavba bloků v nových čínských lokalitách a bude se rozvíjet spolupráce v oblasti plovoucích jaderných elektráren a perspektivních reaktorů na bázi rychlých neutronů, které se řadí k technologiím IV. generace.
V roce 2011 byl za účasti ruských odborníků spuštěn experimentální reaktor na rychlých neutronech chlazený sodíkem (CEFR). Ve stejném roce byla v předstihu oproti plánu uvedena do provozu čtvrtá část závodu na obohacování uranu pomocí centrifug, která byla postavena na základě rusko-čínské dohody z roku 1992. Na konci července 2014 podepsala ruská společnost Rusatom Overseas a čínská CNNC memorandum o výstavbě plovoucích jaderných elektráren, které Čína plánuje používat jako zdroje energie pro ostrovní oblasti a těžební plošiny v šelfových oblastech. Také pokračuje spolupráce v oblasti výroby radionuklidů pro lékařství a průmysl.
Výstavby elektrárny Tianwan se dodavatelsky účastní také české firmy. Například Vítkovice sem dodaly v roce 2003 vysokotlaké ohříváky, parogenerátory a jejich díly, armatury dodává Arako a MSA, dmychadla pro primární okruh dodal Lutos (výrobní realizace v ZPA Pečky), díly potrubních tras Modřanská potrubní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva