Dle § 67 odst. 2 písm. d) zákona č.254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), je jako jedno z povodňových opatření stanoveno, že v aktivní zóně záplavových území je zakázáno zřizovat tábory, kempy a jiná dočasná ubytovací zařízení.
Jak uvádí Petr Halada, předseda Pracovní skupiny SMS ČR pro strategický rozvoj, starosta Kamýku nad Vltavou a dlouholetý pořadatel dětských táborů v této souvislosti uvádí: „v ohrožení může být více než čtyřicítka táborů napříč republikou. Problém spočívá ve striktním přístupu některých větších obcí, které mají nad povolováním dětských táborů u řek povolovací pravomoc. Nyní podporujeme úsilí České rady dětí a mládeže, senátorky Miluše Horské a dalších partnerů o změnu striktního výkladu. Diskusi je nakloněno i ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství.“
Sdružení místních samospráv ČR zejména poukazuje na příliš přísné hodnocení dočasných stanových táborů, které údajně při povodňové situaci mohou zhoršovat průběh povodně. Tyto tábory se skládají pouze ze stanů a příslušenství, které lze v případě povodňového nebezpečí velice rychle odstranit. A i nyní je tato praxe běžně zavedena.
V současné době je takto ohroženo konání 40 táborů. Vývoj situace budeme nadále monitorovat a zasazovat se o co nejmenší omezení konání dětských letních táborů. Jak podotýká Petr Halada, „dětské tábory jsou nedílnou součástí letního období na venkově. Bylo by tudíž velkou škodou, pokud by tato tradice zanikla.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva