SÚJB: Nový atomový zákon neovlivní svobodu vědeckého zkoumání

08.06.2016 14:49 | Zprávy

Při projednávání návrhu nového atomového zákona v Poslanecké sněmovně někteří poslanci vyslovili pochybnosti, zda zákon v praxi neomezí vědecký výzkum v České republice. Takovou obavu považuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost za bezpředmětnou.

SÚJB: Nový atomový zákon neovlivní svobodu vědeckého zkoumání
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Nový zákon zavádí řadu nových povinností, zejména v souladu s mezinárodními závazky České republiky, které se však nedotýkají vědy, výzkumu a vývoje. V oblastech, kterými je věda regulována, nový zákon vychází ze současné právní úpravy a pouze ji zpřesňuje či jinak formuluje. Novou regulaci vědeckého zkoumání zákon nezavádí.

Regulace vědeckého zkoumání v atomovém právu již existuje, neboť i při vědeckém výzkumu je nutné zajistit ochranu před účinky jaderné energie a ionizujícího záření, a to nejen vědců samotných, ale zejména obyvatel a životního prostředí. Zkušenosti úřadu však ukazují, že tato regulace v praxi nepřináší vědeckým institucím žádnou nadbytečnou zátěž a nijak vědu a výzkum neztěžuje.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost při své práci úzce spolupracuje s řadou vědeckých institucí, včetně Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a České geologické služby. Při přípravě návrhu nového atomového zákona odborníci úřadu využívali odborné podklady od vědeckých pracovníků mnoha vědeckých a akademických institucí, neboť při zpracování takto složité materie je účast vědecké obce nepostradatelná.

Práce na návrhu zákona zahrnovala i řadu společných jednání, která se pozitivně promítla do konečné podoby textu. Kompletní návrh zákona byl následně dvakrát odeslán do meziresortního připomínkového řízení, v jehož rámci úřad dobrovolně oslovil s žádostí o připomínky též nejvýznamnější vědecké instituce v oblasti své působnosti, včetně Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. SÚJB uvítal připomínky těchto institucí a při přípravě výsledného návrhu zákona je zohlednil.

Obavy zákonodárců se podle jejich projevů v Poslanecké sněmovně opírají o společné vyjádření některých vědeckých institucí, které nastiňuje výše zmíněné problémy s omezením svobody zkoumání a naznačuje nedostatečné zapojení do procesu přípravy zákona. Státní úřad pro jadernou bezpečnost považuje vzhledem k výše uvedenému toto vyjádření za politováníhodné nedorozumění.

Úřad je otevřený diskuzi nad jakýmikoliv domněle vznikajícími překážkami a těší se na další spolupráci s vědeckým světem, kterou v takto odborně složité oblasti považuje za nezbytné východisko pro výkon správné státní správy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Pojedeme pro zlato? Krajská výprava sportovců se opět chystá na olympiádu

22:31 Královéhradecký kraj: Pojedeme pro zlato? Krajská výprava sportovců se opět chystá na olympiádu

Výprava 83 mladých sportovců se chystá reprezentovat Královéhradecký kraj na XI. zimní Olympiádě dět…