SVOL: Na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě a péči bude v roce 2021 potřeba deset miliard

01.10.2020 19:38 | Zprávy

S ohledem na drtivé dopady probíhající kůrovcové kalamity mimořádného rozsahu na lesy a jejich majitele požádalo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předsedu vlády a ministryni financí, aby při tvorbě rozpočtu na rok 2021 přihlédlo k současné situaci a na podporu lesního hospodářství v resortu MZe vyčlenilo 10 miliard korun.

SVOL: Na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě a péči bude v roce 2021 potřeba deset miliard
Foto: SVOL
Popisek: Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

„O pomoci vlastníkům lesů ze strany státu při obnově lesů po historicky největší kůrovcové kalamitě v ČR vyjednával SVOL od roku 2018. Jsem proto velmi rád, že Ministerstvo zemědělství spustilo v roce 2019 nový finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity pro vlastníky nestátních lesů a v prvním kole (týkalo se kompenzací za IV. kvartál 2017 a rok 2018) ve spolupráci s Ministerstvem financí dokázalo pokrýt všechny došlé žádosti ve výši 2,8 miliard korun“, uvádí předseda SVOL František Kučera.

Pro druhé kolo kompenzací byl rozpočet Ministerstva zemědělství na rok 2019 posílen o 7 mld. Kč (pro nestátní lesy 4 mld., pro státní lesy 3 mld.). Ukázalo se však, že tyto prostředky nestačí a plánovaná podpora bude muset být poměrně razantně snížena. Prostředky pokryjí požadavky nestátních žadatelů pouze ze 75 %. „Kalamitu obřích rozměrů, se kterou se nyní potýkáme, nelze zastavit během jednoho či dvou let. Nárůst nahodilých těžeb v ČR za rok 2019 oproti roku 2018 o 34 % se samozřejmě projevil i v nárůstu počtu žádostí a objemu kompenzací za loňský rok. Ukázalo se, že náš odhad ve výši zhruba 5,2 miliardy korun pro nestátní lesy byl správný. Nestátní vlastníci požádali o 5,3 mld. Kč,“ konstatuje František Kučera.

Pro veřejnost je pozitivní zprávou, že v roce 2019 došlo v ČR k významnému nárůstu zalesňovacích a pěstebních prací, výměra zalesněných ploch se zvýšila o 34 %. Při zalesňování bylo použito rekordních 111,6 miliónu listnatých dřevin, společně s jedlí tak tvořily více než 66% podíl v umělé obnově. Pěstování těchto dřevin je však finančně náročné, což se projevilo i ve zvýšeném zájmu o finanční příspěvky na hospodaření v lesích, kterými Ministerstvo zemědělství, potažmo stát, motivuje vlastníky lesů ke správné péči o les a k používání ekologických a k přírodě šetrných technologií. I s ohledem na to, že o některé tituly budou moci v příštím roce žádat i státní lesy, je třeba dosavadní alokaci ve výši cca 1,2 mld. Kč odpovídajícím způsobem upravit.

„Podle předběžných odhadů bude objem nahodilé jehličnaté těžby za rok 2020 zřejmě obdobný jako v roce 2019. A protože současně rapidně poroste i objem pěstební činnosti, považujeme za nezbytné vyčlenit v rozpočtu Ministerstva zemědělství na podporu lesního hospodářství pro příští rok alespoň 10 mld. Kč,“ uzavírá předseda SVOL.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší na světě

16:25 ČEZ: Kontaktní centra Skupiny ČEZ patří mezi nejlepší na světě

Zákaznická centra, call centra a kontaktní místa společnosti ČEZ Prodej na pobočkách České Pošty zís…