SVS: Nabídka vánočních kaprů je letos i přes současnou pandemii srovnatelná s loňskem

18.12.2020 19:39 | Zprávy

Státní veterinární správa (SVS) dnes kontrolou na sádkách v pražských Lahovicích symbolicky zahájila kontroly prodeje vánočních kaprů. Prodejci letos nahlásili v rámci celé ČR 2662 prodejních míst (údaj k 17. 12.), což je mírně vyšší počet jako loni.

SVS: Nabídka vánočních kaprů je letos i přes současnou pandemii srovnatelná s loňskem
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Při kontrolách se inspektoři zaměří jak na zacházení s živými rybami, tak na dodržování pravidel legislativy při jejich usmrcováni. Kontrolovány budou jako tradičně také hygienické podmínky prodeje. Navíc inspektoři SVS budou sledovat dodržování pravidel v souvislosti s aktuální epidemií Covid-19.

Aby bylo možné ze strany SVS naplánovat kontroly prodejců, je třeba získat přehled, kolik stánků s kapry se na území ČR objeví. Proto mají prodejci povinnost nejpozději sedm dní před zahájením prodeje nahlásit příslušné krajské veterinární správě místo prodeje. Letos by se nejvíce stánků s kapry mělo objevit v Jihomoravském kraji – 502, na druhém místě je Moravskoslezský kraj – 299 a třetí kraj Středočeský – 289. V hlavním městě nahlásili prodejci 215 míst, zde se počet stánků s kapry v posledních letech postupně mírně snižuje.

Loni před vánočními svátky prošla kontrolami SVS v celé ČR takřka tisícovka prodejních míst. Z toho alespoň jednu závadu zjistili ve 4 % případů. Převažovaly administrativní prohřešky, závažnější porušení podmínek hygieny prodeje či dokonce týrání zvířat byly zjištěny v ojedinělých případech. Z dlouhodobého hlediska se v současnosti vyskytuje závažných prohřešků méně než v minulosti.

„Při kontrolách veterinární inspektoři standardně sledují, zda veškeré činnosti spojené s prodejem ryb probíhají v odpovídajících hygienických podmínkách. Kontrolována jsou také pravidla welfare, zejména, jestli mají ryby dostatek kyslíku a zda prodejci nepřeplňují kádě,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Před zahájením prodeje jsou prodejci povinni seznámit se s požadavky na samostatná prodejní místa a pravidly pro prodej živých ryb a s doporučeními pro osoby provádějící porážení ryb při prodeji.

„V souvislosti se současnou pandemií se inspektoři letos také mimořádně zaměří na používání ochranných prostředků a dodržování dalších protiepidemických pravidel, jako je například zachování dostatečných odstupů,“ uvedl Semerád.

Na každém stánku musí být k dispozici povinná výbava do níž patří nože, palička na omračování ryb a stěrky. Pracovní plocha musí jít snadno čistit a dezinfikovat. Usmrcování ryb nesmí probíhat v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Odpad ve formě vnitřností z kuchaných ryb musí být schraňován v určených a označených nádobách a následně předán osobě, která je krajskou veterinární správou schválena k zacházení s takovými odpady. V posledních několika letech SVS ve zvýšené míře kontroluje také, zda nedochází k zneužívání chráněných značení a tím ke klamání spotřebitelů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…