Podle příslušného nařízení EU musí být během celého průběhu přepravy dodržena pro všechna zvířata v dopravním prostředku teplota v rozsahu 5°C až 30°C s tolerancí +/- 5°C a to bez ohledu na to, zda se dopravní prostředek pohybuje, či zda stojí. Při venkovních teplotách ovzduší nad 30 °C je prakticky nemožné udržet předepsanou teplotu v prostoru se zvířaty bez použití temperovaného vozidla.
Vzhledem k očekáváným vysokým teplotám SVS již v první polovině června upozornila chovatele a dopravce hospodářských zvířat na nutnost dodržovat požadavky na dobré životní podmínky zvířat při přepravě. „Pro letošní léto pak SVS zavedla systém zpětných kontrol, v jehož rámci musí dopravci zaslat příslušné Krajské veterinární správě (KVS) do 30 dnů od ukončení cesty kopii knihy jízd a teplotního záznamu,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Pokud při kontrole dokumentů KVS zjistí nedodržení plánu cesty či překročení teplotních limitů, či dopravce požadované dokumenty nedodá, bude mu uložena pokuta. Další zásilky stejným vozidlem při teplotě nad 30°C na vzdálenosti přes 600 km pak nebudou stejnému dopravci ze strany KVS odbaveny. S dopravcem, u něhož bude zjištěn obdobný přestupek třikrát, bude zahájeno řízení o pozastavení činnosti, a v případě zahraničního subjektu řízení o dočasném zákazu přepravy zvířat na území ČR.
Na extrémní počasí reagují také některé další evropské země. Například Maďarsko počínaje 21. 6. 2019 až do odvolání zakázalo certifikaci zásilek. Navíc neumožňuje složit zvířata k odpočinku na kontrolních stanovištích na svém území. Tranzit územím Maďarska bez zastávky je i nadále možný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva