„V obcích, kterých sdružujeme téměř 1200, se EET začalo týkat řady větších a aktivních spolků, například hasičů, fotbalistů nebo myslivců. Ti všichni pořádají na vesnici kulturní a společenské akce a po překročení poměrně nízkého ročního obratu na ně dopadnou povinnosti spojené s elektronickou evidencí tržeb,“ vysvětluje starosta Křižánek na Vysočině a místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček. Jak dále uvádí, praxe v obcích je taková, že spolky z této vedlejší činnosti dofinancovávají svou hlavní činnost, například dětské sportovní týmy. V přímém ohrožení tak nejsou jen samotné kulturní a společenské akce na vesnicích, ale také existence těchto spolků jako takových.
Z těchto důvodů starostové budou opět jednat s ministrem Babišem. Jak uvádí člen předsednictva Sdružení místních samospráv a starosta Němčovic na Plzeňsku Karel Ferschmann, „cílem jednání není konfrontace, ale snaha o pouhou úpravu metodického pokynu Generálního finančního ředitelství, které definovalo umělou hranici 175 000 ročního obratu jako mez pro povinnost EET. Jelikož se vše dá provést bez změn v zákoně o evidenci tržeb, věříme, že pan ministr Babiš naše argumenty vyslyší“, soudí starosta Ferschmann. V opačném případě již tento rok občané pocítí znatelný úbytek volnočasových a společenských akcí. V dlouhodobém horizontu by pak mohla zaniknout až třetina spolků, které dnes na venkově působí.
Starostové hodlají s ministrem financí Babišem také znovu projednat otázku rozpočtového určení daní. Včera Poslanecká sněmovna v 1. čtení schválila novelu, která by obcím navrátila prostředky z DPH, které již dříve byly přiznány krajům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva