Seminář TA ČR: Podpora rovných příležitostí mužů a žen k výzkumné práci a podnikání

23.02.2016 17:34 | Zprávy

Co lze udělat pro rovné šance žen a mužů ve výzkumných pracovištích a v podnicích a kde hledat podporu? Na tuto otázku dostaly odpověď návštěvnice a návštěvníci semináře „Jak podpořit ženy ve výzkumné řídící činnosti“, který uspořádala TA ČR dne 22.2.2016.

Seminář TA ČR: Podpora rovných příležitostí mužů a žen k výzkumné práci a podnikání
Foto: TA ČR
Popisek: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

První část semináře s podtitulem „zkušenosti“ představila dobré praxe v řešení diverzity a rovných příležitostí žen a mužů ve firmách a výzkumných organizacích. O své zkušenosti se podělila Petra Pazderková ze společnosti Google Česká republika, Anna Mittnerová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Lenka Bukačová z Ženy s.r.o, pracovna Teplice. „V roce 2014 jsme s kolegyněmi odstartovaly iniciativu Women@Google, jejímž cílem je vzdělávat, propojovat a inspirovat ženy nejen v rámci firmy, ale i mimo ní v celé České republice,“ uvedla Petra Pazderková. "Rády bychom přispěly k tomu, aby se co nejvíce mladých dívek nadchlo pro informační technologie a ukázaly jim, že třeba i takové programování není jenom pro kluky", dodává.

Druhá část semináře s podtitulem „podpora“ prezentovala podporu diverzity a rovných příležitostí mužů a žen na vládní úrovni a související finanční podporu z operačních programů a z programu Horizont 2020. Vystoupily v ní Lenka Grünbergová z Úřadu vlády České republiky, Marcela Linková z Národního kontaktního centra Gender a věda a zástupkyně ministerstev školství, mládeže a tělovýchovy Inka Vaverková a práce a sociálních věcí Adéla Purschová. "Je prokázáno, že kvalita vědeckého poznání je vyšší při zohlednění genderové perspektivy v samotném vědeckém bádání a výzkumné činnosti," upozornila Marcela Linková. "V posledních letech sice dochází k nárůstu podílu žen mezi studujícími, ale automaticky bohužel nevede ke zvýšení podílu žen ve výzkumu. Je to doklad o značném plýtvání talentem vysoce kvalifikovaných a schopných žen,“ dodala.

Podpora rovných šancí na pracovištích výzkumu a vývoje a v podnicích je jeden ze strategických cílů Technologické agentury ČR. Příležitost pro podporu kultury rovných příležitostí na pracovištích výzkumu a vývoje skýtá nový program TA ČR s názvem ZÉTA, který byl předložen k posouzení Radě pro vědu, výzkum a inovace. „Program je zaměřen na podporu spolupráce akademické sféry a podniků prostřednictvím zapojení posluchaček a posluchačů magisterských a doktorských studijních programů a mladých vědeckých pracovnic a pracovníků do 35 let,“ vysvětlila Rut Bízková. Podpora v programu bude směrována tam, kde došlo k selhání trhu. Tedy na využívání výsledků aplikovaného výzkumu, odstranění nerovného postavení studentek a studentů a mladých vědeckých pracovnic a pracovníků při podávání návrhů projektů. Měl by také umožnit maximální soustředění studentek a studentů na odbornou práci a nastavit takové podmínky pro uchazečky a uchazeče, které povedou k vyrovnání pracovního a osobního života u mužů a žen na výzkumných pracovištích.

Fotografie ze semináře si můžete prohlédnout ZDE.

Na semináři vystoupily:

Petra Pazderková

Od roku 2011 pracuje v české pobočce společnosti Google Česká republika na strategickém rozvoji klientů v oblasti bankovnictví a telekomunikací. Před dvěma lety spoluzaložila pražskou sekci dobrovolné interní organizace Women@Google s cílem vzdělávat, propojovat a inspirovat ženy nejen v rámci Googlu ale hlavně mimo něj v celé České republice. Jejím osobním cílem pro rok 2016 je nadchnout co nejvíce mladých dívek pro informačni technologie a ukázat jim, že programování není jen pro kluky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

K vaší rychlé jízdě

To vám přijde normální, že porušíte zákon a obhajujte se tím, že je špatný, a že se má změnit? Co třeba nějaká omluva? A jste připraven přijít o řidičák, protože jestli ne, tak je to výsměch obyčejným lidem, kteří by o něj určitě přišly. Co mi ale vadí nejvíc je, že jedete rychle a ještě se plně nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…