V oblasti výskytu afrického moru u prasat divokých se nenacházejí žádné komerční chovy prasat domácích, které by v souladu s legislativou EU podléhaly omezujícím opatřením. Pokud by došlo k rozšíření oblasti výskytu afrického moru u prasat divokých tak, že by musela být nařízena omezující opatření pro komerční chovy prasat domácích, je v souladu s nařízeními Státní veterinární správy možno provádět přesuny prasat z takových chovů na jatka výhradně na základě veterinárního osvědčení vydaného krajskou veterinární správou.
Veterinární osvědčení k přemístění prasat na jatky může být vydáno pouze za splnění těchto podmínek:
- přemisťovaná prasata pobývala v hospodářství po dobu alespoň 30 dní nebo od narození,
- v období alespoň 30 dnů před datem přemístění nebyla do hospodářství přemístěna žádná prasata,
- prasata byla v průběhu 15 dnů před přemístěním laboratorně vyšetřena na africký mor prasat s vyhovujícím výsledkem nebo pochází z hospodářství, ve kterém krajská veterinární správa provedla nejméně dvakrát ročně v intervalu nejméně 4 měsíců klinické vyšetření a odběr vzorků k laboratornímu vyšetření na africký mor prasat (s vyhovujícím výsledkem),
- v hospodářství provádí krajská veterinární správa kontrolu biologické bezpečnosti nejméně jedenkrát za 3 měsíce,
- v den přesunu je provedeno klinické vyšetření přemisťovaných prasat.
Závěrem lze tedy konstatovat, že maso z prasat domácích původem z ČR nemůže být zdrojem viru afrického moru prasat. V oblasti, kde se africký mor vyskytuje u volně žijících prasat divokých, nařídila Státní veterinární správa přísná pravidla biologické bezpečnosti v chovech prasat domácích a krajská veterinární správa jejich dodržování pravidelně kontroluje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva