Na pracovištích kontrolované firmy bylo prověřeno celkem 78 osob, z toho bylo 13 občanů České republiky a 65 pracovníků z jiných států. U 34 cizinců bylo zjištěno, že nemají platné pracovní povolení pro práci v České republice a byli ihned odvezeni Policií ČR k řízení o vyhoštění.
Zahraniční pracovníky zprostředkovalo celkem 5 agentur práce. Jedna společnost, která není agenturou práce, dodala pracovníky opakovaně. Každé agentuře práce i dodavateli bez povolení ke zprostředkování zaměstnání hrozí pokuta až do výše 10 milionů korun za případné umožnění výkonu nelegálního zaměstnávání a činnost zastřené agentury práce. Celá akce proběhla hladce a byla velmi dobře zorganizována díky úzké spolupráci mezi policisty z Odboru cizinecké policie Jihomoravského kraje a Oblastním inspektorátem práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj.
O Státním úřadu inspekce práce (SÚIP)
Státní úřad inspekce práce je orgán státní správy, jehož úkolem je kontrola dodržováni povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů, včetně předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. SÚIP má své sídlo v Opavě a je řízen Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky. Pod SÚIP spadá 8 oblastních inspektorátů práce: OIP Hlavní město Praha, OIP Středočeský kraj, OIP Jihočeský kraj a Vysočina, OIP Plzeňský a Karlovarský kraj, OIP Ústecký a Liberecký kraj, OIP Královéhradecký a Pardubický kraj, OIP Jihomoravský a Zlínský kraj, OIP Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Kromě kontrol patří k základním úkolům Úřadu i inspektorátů poradenská, konzultační a osvětová činnost. Činnost SÚIP a inspektorátů se řídí zákonem č. 251/2005 Sb., o inspekci práce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva