Státní veterinární správa: Vysoké teploty mohou způsobit zvířatům problémy

21.06.2021 9:15 | Zprávy

Současné extrémně vysoké teploty mohou mít negativní dopad na zdraví zvířat, proto je nutné, aby se dodržovala s tím spojená pravidla. Chovatelé hospodářských i zájmových zvířat by měli věnovat zvýšený zájem hlavně zajištění dostatečného napájení, větrání a chlazení v chovech. Z preventivních důvodů se kontroly SVS v tomto období ve zvýšené míře zaměřují na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí.

Státní veterinární správa: Vysoké teploty mohou způsobit zvířatům problémy
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V chovech hospodářských zvířat je v případě extrémních teplot vhodné zvířata chladit. Pastevně chovaná zvířata (především skot, ovce a koně) musí mít na pozemku možnost úkrytu (např. přístřešku) před sluncem. Také u nich je nutné zajištění vhodného zdroje napájení. Pro bližší představu lze uvést množství vody, které hospodářská zvířata vyžadují na den: dospělé prase 25 l; dospělé ovce 20 l; dospělý skot 40 l a dojnice 100-180 l. Povinností chovatelů je sledovat vývoj počasí a včas reagovat na problémy, které mohou kvůli vysoké teplotě vyvstat.

V hospodářských budovách, kde může teplota stoupat poměrně vysoko, by měla být zajištěna ventilace a rovněž náhradní zdroje energie. V pohotovostním plánu chovatele musí být uvedena doba, po kterou je možné udržet dobré životní podmínky pro zvířata v případě selhání umělého větracího systému. Chovatel v případě výpadku energie v ustájovacích prostorech musí zajistit činnost náhradních energetických zdrojů.

Na dostatek vody by neměly zapomínat ani osoby cestující se psy, kočkami a jinými zájmovými zvířaty. Zejména při delší cestě by měli řidiči dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře proběhnout a napít. Zvířata je potřeba zastínit a v případě velkého horka i chladit (např. použít chladící podložky). „Znovu důrazně varujeme před zanecháním zvířete v autě, kde teploty mohou během několika minut přesáhnout i 50 °C, což může ohrozit nejen zdraví, ale dokonce i život zvířete,“ uvedl ústřední ředitel SVS Semerád.

Pokud přeci jen dojde k přehřátí zvířete, pak je nutné poskytnout první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, umístit zvíře do stínu, zajistit dostatečný přísun vody a vyhledat pomoc soukromého veterinárního lékaře. Pro hlavní denní venčení psů se jako nejvhodnější doba doporučuje ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.

Obdobná pravidla platí i pro přepravu hospodářských zvířat. „V horkých dnech se doporučuje přepravu směřovat především do brzkých ranních, večerních nebo nočních hodin. Každopádně je nutné zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a odpočinku zvířat,“ dodal Semerád.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

22:31 Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

Správa železnic pokročila v přípravě modernizace trati z Otrokovic do Vizovic, získala už pravomocné…