Středočeské inovační centrum: Prevence místo reakce

05.12.2019 13:18 | Zprávy

Středočeské inovační centrum (SIC) uspořádalo další osvětovou akci pro zástupce měst a obcí, kteří mají zájem efektivně řešit hospodaření s vodou. Středočeský kraj se této oblasti věnuje dlouhodobě. Začátkem roku inicioval založení platformy Aliance pro vodu.

Středočeské inovační centrum: Prevence místo reakce
Foto: s-ic.cz
Popisek: Středočeské inovační centrum - logo

„Naším cílem je pomoci vám při rozhodování, jakou cestou se vydat v případě obnovy nebo budování nové kanalizace či vodovodní sítě,“prohlásil v úvodu odborného setkání Jarmil Vyčítal, expert SIC v oblasti vodního hospodářství. „S pomocí odborníků z výzkumných organizací, soukromých sdružení i firem vám chceme poskytnout komplexní a aktuální informace, které lze využít k přípravě veřejné zakázky nebo výběru vhodné dotace.“

Moderní technologická řešení i novinky z legislativy

Změny klimatu i důsledky urbanizace se zásadně promítají do hospodaření s dešťovou vodou ve městech. Praktické ukázky, jak by (ne)mělo vypadat zadržení vody v zástavbě, prezentoval David Stránský z ČVUT. „Hlavním principem hospodaření s dešťovou vodou je v maximální míře napodobit přirozené odtokové charakteristiky lokality před urbanizací. Mezi cíle patří například zadržení vody ve městě pro jeho potřeby, např. závlaha městské zeleně, ochrana urbanizovaného území před zaplavením v důsledku přívalových srážek, nebo zlepšení mikroklimatu ve městech,“popsal některé z cílů hospodaření s dešťovou vodou David Stránský. Velmi užitečné jsou zahraniční příklady hospodaření s dešťovými vodami, např. v Německu nebo dánské Kodani, kde s úspěchem kombinují „zelené ulice“ a povodňové koridory.

Dalším řečníkem byl Jiří Paul ze společnosti VaK Beroun. Ve svém příspěvku se zaměřil na bezpečnost vodohospodářské infrastruktury, především zabezpečení vodních zdrojů i kvality vody. „Je potřeba si uvědomit, že za bezpečnost dodávek pitné vody zodpovídá vlastník. Tím, že rozhoduje o způsobu provozování, obnovuje a udržuje majetek, určuje cenu pro vodné i stočné,“řekl Jiří Paul. „Nová legislativní povinnost - posouzení – pomůže změnit přístup z reaktivního na preventivní. Princip spočívá v odstranění nebo snížení rizik tak, aby pokud možno nenastala. Aby bylo možné je správně identifikovat, je k tomu potřeba ustanovit odborný tým, důsledně popsat systém s využitím všech dostupných informací a výsledků a hlavně provést terénní šetření,“dodal k ochraně vodních zdrojů Jiří Paul.

Ukázku využití moderních technologií a možností, které nabízejí v oblasti hospodaření s vodou, představil Tomáš Holub ze společnosti Energie AG Kolín. Smart metering neboli inteligentní měření spotřeby vody využívá od září 2018 město Kolín.

„Klíčem pro odpovědné nakládání s pitnou vodou s pohledem do budoucna je instalace vodoměrů s dálkovým odečtem. Tyto takzvané smart meters umožňují včasné odhalení poruch a všeobecně optimalizované nakládání s vodou. Pro vlastníky, příp. nájemníky objektu tyto vodoměry znamenají, že nemusí být v objektu přítomni v době odečtu vodoměru. Navíc odečet proběhne zaručeně zcela bezchybně,“prezentoval výhody technologie Tomáš Holub.

Chytrý vodoměr je schopen kontinuálně zaznamenávat a vyhodnocovat průběh odběru na daném odběrném místě a v případě výskytu neobvyklé události, například prasklého potrubí, informovat provozovatele či majitele vodovodní přípojky, že k této nebo podobné události na jeho odběrném místě došlo, a ušetřit tak i nemalé finanční prostředky. Dále je vodoměr schopný kontrolovat i sám sebe, a může provozovateli zaslat informaci o stavu baterie, či neoprávněné manipulaci. Kromě Kolína byla tato technologie již dříve instalována například v Chrudimi a Hlinsku.

Posledním řečníkem na semináři SIC byl Milan Suchánek ze společnosti DHI, který seznámil zástupce měst a obcí s problematikou odlehčovacích komor v souvislosti se změnou legislativy od 1. 1. 2019. Za velmi přínosné byly považovány informace o připravovaném způsobu hodnocení odlehčovacích komor a z toho vyplývajících opatřeních při vypouštění odpadních vod z těchto objektů. Základní změny jsou především v posuzování vlivu odlehčení vodního toku z hlediska vnosu znečištění a hydraulického narušení koryta vodního toku.

Kompletní prezentace všech řečníků naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Pašeráka drog zastavil až společný zásah celníků a policistů

10:34 Celní správa: Pašeráka drog zastavil až společný zásah celníků a policistů

V předvánoční čas pardubičtí celníci prováděli kontrolní činnost na silnici I/43 v okrese Ústí nad O…