„Se změnou integrovaného povolení zásadně nesouhlasíme, protože z podané žádosti vyplývá, že při výrobě kaprolaktamu a kyseliny sírové dojde na dobu šesti týdnů až dvou měsíců k vyloučení retenční nádrže. A navrhované limity vypouštěných odpadních vod ze zařízení by po tuto dobu mohly být proti přípustným hodnotám překročeny. Rada kraje musí důsledně hájit zájmy občanů a středočeské přírody. Nemůžeme proto souhlasit s žádnými úlevami, které by mohly vést k poškození životního prostředí,“ vysvětlil Marek Semerád (ČSSD), náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Firma chce zkontrolovat a případně následně i opravit přelivné věže retenční nádrže S2, která je součástí čistírny odpadních vod. A jelikož se vedení Spolany obává, že by mohlo dojít k havárii a úniku závadných látek do vod a půdy, žádá po nezbytně nutnou dobu o dočasnou změnu integrovaného povolení.
„V době, kdy je v Evropské unii zcela pochopitelně vyvíjen tlak na firmy, aby co nejvíce omezily škodlivé vlivy průmyslové výroby na životní prostředí, není v žádném případě možné, abychom se u nás vydali opačným směrem. Domnívám se, že Spolana Neratovice je natolik etablovaná firma, že zvládne těžkosti spojené s provedením diagnostiky a případné následné opravy přelivných věží retenční nádrže S2 bez úniku závadných látek do vod a půdy,“ doplnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva