Svaz měst a obcí ČR: Samosprávám je třeba vrátit finance, který se jim odebraly

10.12.2015 10:19 | Zprávy

Města a obce chtějí změnit rozpočtové určení daní. Mimo jiné vrátit podíl samospráv na DPH na výši dohodnutou před důchodovou reformou. 2. pilíř je totiž minulostí. I to zaznělo na XVIII. celostátní finanční konferenci, kterou v Praze pořádá Svaz měst a obcí ČR. Účastní se jí na čtyři stovky starostů z celé České republiky. Diskutovaly s nimi mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová či ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Svaz měst a obcí ČR: Samosprávám je třeba vrátit finance, který se jim odebraly
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

„Mohlo by se zdát, že starostové jsou odbojní a tvrdohlaví. Možná. Chovají se ale přirozeně se zdravým selským rozumem. Ví totiž, co trápí města, obce i jejich obyvatele. A jsou také první, na koho se lidé obrací, pokud mají problém,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Ministerstvo financí se tak nemůže divit, že bojujeme za zvýšení rozpočtového určení daní a zvýšení příspěvku na přenesenou působnost. Jde nám totiž o rozvoj území, k němuž je třeba dostatek peněz.“

„I z pohledu Prahy situaci chápu, jen naše hlavní město přišlo na výnosu z daní a změnami ve financování přenesené působnosti o více než 1,3 mld. korun,“ řekla čestná předsedkyně Svazu měst a obcí ČR a primátorka Prahy Adriana Krnáčová a dodala: „Nelze přitom jenom čekat, že se situace změní sama od sebe, odpady, bezpečnost a další služby pro veřejnost musíme přece zajišťovat každý den.“

Podobně je pro samosprávy velkým tématem sociální, respektive dostupné, bydlení. Města a obce by podle slov vedení resortu práce a sociálních věcí měla mít významné slovo v tom, kdo se na jejich území stěhuje.

„V Legislativní radě vlády je novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, která by měla pomoci v boji proti obchodu s chudobou,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a dodala: „Podporujeme přitom názor Svazu měst a obcí, že by vznikající zákon upravující bydlení pro sociálně slabé, měl řešit primárně dostupné bydlení pro lidi, kteří se do složité bytové situace dostali nezaviněně. Seniory, rodiny s malými dětmi, samoživitelky, zdravotně postižené apod.“

„Pro příští rok Ministerstvo pro místní rozvoj vybojovalo historicky vůbec nejvyšší částku na národní programy ve výši 1,4 miliardy korun a všechny tyto peníze půjdou do území,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a dodala: „Považuji stejně jako kolegyně Marksová Svaz měst a obcí za významného partnera, účast na dnešní konferenci je ohromná. Naše návrhy se samosprávami samozřejmě konzultujeme, děkuji například za podílení se na myšlenkách a na připomínkách k novému zákonu o zadávání veřejných zakázek.“

Představitelky obou resortů představily i dotační tituly určené pro města a obce. Letos například MPSV vůbec poprvé vyhlásilo výzvu týkající se sociální práce v samosprávách, MMR zase titul pro financování výstavby komunitních domů pro seniory. Podpora z národních zdrojů má být směřována i na místní komunikace v obcích do 3 000 obyvatel.

Ostatně na občany by státní správa i samospráva měly myslet především. Mluvilo se proto i o úředních hodinách a faktu, že mnoho úřadů je dnes pro veřejnost otevřeno pouze v pondělí a ve středu. Složitá je také situace, co se týče jejich umístění. Lidé si své úřední záležitosti zpravidla nemohou vyřídit na jednom místě.

„Historicky existuje v legislativě řada paradoxů, například platí zákon týkající se územního členění z roku 1960. A přestože všichni dnes automaticky vnímáme existenci třináct krajů a Prahy, formálně platný právní předpis pracuje se sedmi kraji a názvy jako je Západočeský či Severomoravský kraj,“ informovala náměstkyně pro veřejnou správu ministra vnitra Jana Vildumetzová a dodala: „Situaci je třeba změnit, stejně jako zvýšit dostupnost úřadů pro běžné občany. Rovněž se nám podařilo prosadit valorizaci příspěvku na přenesenou působnost, a to s Novým rokem,“

Ministerstvo vnitra také připravilo návrh na zvýšení odměn zastupitelů od roku 2016, a to o 3 %. Toto nařízení vlády čeká na projednání ministry. Samosprávy rovněž požadují, aby zvyšování mzdových prostředků bylo provázané s platy v nepodnikatelské sféře.

Generálními partnery XVIII. celostátní finanční konference jsou Česká spořitelna a ČEZ. Partnery pak Česká pošta, Česká telekomunikační infrastruktura, Českomoravská záruční a rozvojová banka, ECO LED SOL, EKOLAMP, EMPEMONT a Wolters Kluwer. Partnerem společenského večera je Českomoravská komoditní burza Kladno. Mediálními partnery jsou INS, Bankovnictví, Lidové noviny, Parlamentní listy, Revue50plus a Veřejná správa.

XVIII. celostátní finanční konference - 9. a 10. prosinec 2015 - Clarion Congress Hotel Prague -  http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/financni-konference/xviii-cfk/default.aspx

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…