Pokud má dojít k vývoji a změnám k lepšímu v architektuře a ve výstavbě, je třeba se spojit napříč organizacemi, a proto Svaz měst a obcí ČR inicioval podpis memoranda o spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) a také s Českou komorou architektů (ČKA).
Podle Svazu je spolupráce jak v případě tvorby norem, tak v propagaci nových přístupů potřebná, neboť pomůže jak profesionálům, kteří se výstavbou v městech a obcích zabývají, tak městům a obcím samotným. „Dlouhodobě vnímáme jistou roztříštěnost a nesourodost v případě výstavby v městech a obcích, a to nejen z pohledu architektury, tedy krásna, ale také v případě technického provedení záměru, který ne vždy dopadne tak, jak si vedení dané obce představují,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Rozhodli jsme se proto spojit s největšími profesními organizacemi v tomto oboru a navázat spolupráci ve formě sdílení informací, vzájemné podpory během projednávání legislativních změn a také se propojit v rámci vzdělávání. Věříme, že dobré příklady táhnou a rádi bychom podpořili spolupráci samosprávy jak s architekty, tak s projektanty.“
Memorandum o spolupráci bylo podepsáno nejprve s Českou komorou architektů, s níž má Svaz měst a obcí velmi dobrý vztah založený na spolupráci a podpoře. „Se Svazem měst a obcí ČR spolupracujeme dlouhodobě a jsme rádi, že to nyní stvrzujeme i formálně podpisem memoranda. Ceníme si dalšího spojence, kterému stejně jako nám záleží na kvalitě stavební kultury a prostředí, ve kterém žijeme. A že to Svaz měst a obcí ČR myslí s podporou kvalitní architektury vážně, o tom svědčí také to, že je jedním z partnerů soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu, kterou pořádáme,“ uvádí Marie Špačková, sekretář České komory architektů.
Stejného názoru je také Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, která si od podepsání memoranda o spolupráci slibuje především ukotvení pozice inženýrů a techniků činných ve výstavbě. „Komora se již dlouhodobě věnuje rozvíjení vztahů na úrovni měst a obcí. Jednotlivé oblastní kanceláře ČKAIT systematicky rozvíjí spolupráci zejména s obecními a speciálními stavebními úřady, ale zároveň s představiteli měst, obcí či krajů,“ říká Renata Zdařilová, členka Představenstva ČKAIT a dodává: „Tyto aktivity byly završeny podepsáním memoranda o spolupráci a svou pomoc nabízíme mimo jiné také při řešení úskalí bezbariérového užívání staveb, statiky staveb a demolic či v oblasti technického dozoru stavebníka.“
Fakt, že architektura, a především spolupráce mezi architektem a samosprávou, není Svazu měst a obcí ČR cizí, dokládá i další ročník architektonické soutěže „Architekt obci“, který společně s časopisem Moderní obce a Ministerstvem pro místní rozvoj v květnu tohoto roku Svaz opět vypisuje.
O Svazu měst a obcí České republiky:
Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá více než 8 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva