Svaz měst a obcí: Středočeský kraj a Svaz měst a obcí ČR uzavřely memorandum o spolupráci

25.01.2019 21:05 | Zprávy

Středočeský kraj a Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) se rozhodly v budoucnu úžeji spolupracovat. Cílem spolupráce je zkvalitnit život obyvatel Středočeského kraje v souladu se Strategií rozvoje územního obvodu středočeského regionu a při respektování rostoucích nároků na moderní region.

Svaz měst a obcí: Středočeský kraj a Svaz měst a obcí ČR uzavřely memorandum o spolupráci
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

Spolupráce bude probíhat na základě uzavřeného memoranda, které svými podpisy stvrdili v úterý 22. ledna 2019 hejtmanka Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) za Středočeský kraj a Mgr. František Lukl, MPA, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjova.

„Uzavření společného memoranda našeho kraje se Svazem měst a obcí považuji za zcela zásadní krok při naplňování našeho prvořadého úkolu, jímž je zajištění rozvoje regionu. Velmi si cením podpory, jaké se mu dostalo během jeho projednávání a schvalování na krajském zastupitelstvu. Je třeba si totiž uvědomit, že Svaz měst a obcí je celostátní, dobrovolná, nepolitická a nevládní organizace, která hájí zájmy více než pěti set obcí a měst a která má i zastává obdobné zájmy jako my. Pro náš kraj je tak skvělým partnerem. Je proto dobré spojit síly a při řešení některých důležitých rozvojových programů a legislativy postupovat vůči orgánům státní správy společně,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Rádi přispějeme ke zkvalitnění života Středočechů, ke koncepčnímu rozvoji a modernizaci kraje -zvláště v souladu s plánovanou Strategií rozvoje územního obvodu Středočeského kraje. Vážíme si důvěry, kterou do činnosti Svazu jednotlivé obce a města vkládají. Věřím, že Svaz měst a obcí ČR bude nadále jejich důstojným partnerem,“ doplnil František Lukl.

Spolupráce bude probíhat v oblastech podpory mezi-obecní spolupráce v regionu, sociální, dopravy kultury, školství, sportu, bezpečnosti a cestovního ruchu, životního prostředí, odpadů, půdy, vody a ovzduší. „Zaměřena bude ale i na problematiku financování územních samosprávných celků či rozvoj venkova. V této oblasti pak zejména na řešení dopadů zemědělské činnosti na krajinu a obecní infrastrukturu. S tím úzce souvisí problémy eroze, sucha či nadměrné zátěže místních komunikací těžkou technikou,“ upozorňuje středočeská hejtmanka. Zohledněn je v memorandu rovněž zájem na nastavení budoucí společné zemědělské politiky jako dalšího zdroje financí pro rozvoj českého venkova i rozvoj a optimalizace páteřní a lokální dopravní obslužnosti ve Středočeském kraji.

V oblasti regionálního rozvoje, kohezní politiky a územní dimenze, se pak smluvní partneři zaměří na zajištění úspěšné implementace programového období 2014-2020 z pohledu samospráv, odbornou podporu nositelů jednotlivých evropských programů, z nichž lze čerpat dotace. Půjde ale i prosazení vhodného nastavení národních dotačních titulů a metodickou spolupráci na projektech financovaných z evropských prostředků. Opomenuta není ani kontinuální příprava na budoucí programové období 2021+. Probíhat bude i spolupráce obou stran s Regionální stálou konferencí Středočeského kraje a jeho členy za SMO ČR.

Společně pak chtějí obě strany postupovat i při uplatňování společných postupů v rámci legislativního procesu při hájení zájmů územně samosprávných celků. Stranou nezůstala ani podpora měst a obcí v oblasti zapojování se do mezinárodní spolupráce.

Veškeré náklady, výdaje a závazky, které vzniknou z uzavřeného memoranda, včetně přípravy jakýchkoli nabídek, marketingových nákladů, školení, cestovních a jiných nákladů ponese každá strana samostatně.

Výsledky spolupráce budou vyhodnocovány v pravidelných šestiměsíčních intervalech. Smlouva o spolupráci mezi Středočeským krajem a SMO ČR je uzavřena na dobu neurčitou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…