Svaz průmyslu a dopravy: Nové příležitosti pro české firmy na Tchaj-wanu

31.03.2019 21:10 | Zprávy

České firmy, univerzity a státní instituce na Tchaj-wanu hledají příležitosti pro spolupráci v oblasti Smart Cities. Podnikatelskou misi organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR. Na Tchaj-wan odcestovali zástupci českých firem a institucí, mezi kterými je i Technologická agentura ČR.

Svaz průmyslu a dopravy: Nové příležitosti pro české firmy na Tchaj-wanu
Foto: Archiv
Popisek: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Tchaj-wan je technologický lídr jihovýchodní Asie. Může proto poskytnout příležitosti českým firmám, které nabízejí vyspělé výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou. České univerzity se zase mohou zapojit do zajímavé vědecké spolupráce s tamějšími akademickými institucemi. „Tchaj-wan je třetí největší asijský investor v České republice. Vzájemný obchod loni dosáhl 31 miliard korun. Pro české firmy je to důležitý a hlavně stabilní obchodní partner,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR), který podnikatelskou misi vede.

Význam Tchaj-wanu pro spolupráci ve výzkumu a inovacích dokazuje také účast zástupců Technologické agentury ČR (TA ČR). V úterý 26. března 2019 podepsal předseda TA ČR Petr Konvalinka v Taipeji memorandum o spolupráci s tchajwanským Ministerstvem ekonomiky (MoEA) v rámci 1. veřejné soutěže Programu Delta 2. TA ČR již 9 let spolupracuje s tchajwanským Ministerstvem pro vědu a technologie (MoST). Navázání spolupráce s MoEA je tak rozšířením přátelské, úspěšné a plodné spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu s vysoce inovativní zemí jakou Tchaj-wan je.

„Podnikatelská mise má pro nás přínos nejen v získání hlubšího vhledu do oblasti Smart City a smart technologií obecně, ale zejména v rozvoji výzkumné spolupráce s tchajwanskými partnery. Naší hlavní misí je oficiální navázání nové a utužení stávající spolupráce s partnerskými institucemi v rámci Programu DELTA 2,“ vysvětluje předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Podpisu memoranda se zúčastnili i zástupci ITRI (Industrial Technology Research Institute), kteří pro tchajwanské ministerstvo administrují program A+, v rámci něhož bude otevřena výzva pro tamní podniky. Tchajwanské straně předsedal pan Ta-Sheng Lo , ředitel Department of Industrial Technology. Na podpisové ceremonii byl přítomen i prezident SPČR Jaroslav Hanák, dále Milan Horák (MPO), Martin Nečaský (UK) a Eva Pigová (Česká ekonomická a kulturní kancelář Taipei).

Kromě klasických dvoustranných jednání s tchajwanskými obchodními partnery členové podnikatelské mise navštívili veletrh Smart City Summit&Expo. Pět českých firem této příležitosti využilo pro svou prezentaci na společném stánku ministerstva průmyslu a obchodu. Veletrh se zaměřuje na oblast chytrého zdravotnictví, umělou inteligenci, chytrého vzdělávání či zelené energie a cirkulární ekonomiky. Jde o nejvýznamnější akci svého druhu v oblasti informačních technologií v asijsko-pacifickém regionu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…