Světový týden kojení: Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

06.08.2016 17:30 | Zprávy

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah. Tato fakta i jejich důsledky si připomínáme u příležitosti právě probíhajícího Světového týdne kojení (1.–7. 8. 2016).

Světový týden kojení: Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec

„Kojení chrání děti před přenosnými i nepřenosnými nemocemi, zatímco ženy chrání před rakovinou prsu, vaječníku a hrdla děložního. Tyto výhody mateřského mléka se díky  jeho jedinečnému složení přenášejí i do dalších generací. Kojené děti mají o 8–10 bodů vyšší IQ díky nenasyceným mastným kyselinám – kyselině arachidonové a dokosapentaneové, kterých je nejvíce právě v kolostru, a také díky prebiotikům mateřského mléka, které ovlivňují vývoj mozku,“ vysvětluje MUDr. Anna Mydlilová, vedoucí oddělení Národního laktačního centra z Thomayerovy nemocnice.

Kojení přináší dítěti protilátky, které ho chrání před některými infekcemi, snižuje riziko autoimunitních onemocnění, působí jako prevence vzniku cukrovky, obezity, alergií a syndromu náhlého úmrtí (SIDS) a v neposlední řadě také zlepšuje vývoj rozumových funkcí.

Méně známým faktem ovšem je, že kojení prospívá i matce samotné - zmenšuje poporodní krvácení, snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků, cukrovky, osteoporózy i kardiovaskulárních onemocnění nebo například pomáhá chránit před poporodní úzkostí a depresí. Nastávajícím maminkám se doporučuje zajímat se o kojení a jeho benefity již v těhotenství.

Světová zdravotnická organizace považuje kojení za ideální způsob výživy dítěte v prvních měsících po porodu. Doporučuje matkám výhradně kojit 6 měsíců a pak zároveň s postupným zaváděním vhodných příkrmů pokračovat v kojení do 2 let věku dítěte nebo podle jeho potřeb i déle.

Kojení v České republice

V České republice bohužel podíl matek, které kojí alespoň do 6 měsíců, stále nedosahuje ani 50 %. Přitom při propuštění z porodnice je výlučně kojeno přes 80 % novorozenců a kojeno s dokrmem přes 95 % dětí. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) průměrný počet dětí, jejichž kojení bylo ukončeno již v průběhu šestinedělí, činil v roce 2013 téměř 15 % a pouze u necelých 39 % dětí bylo kojeno 6 měsíců a déle. Oproti předešlému roku došlo k mírnému snížení. V některých krajích jsou výsledky tohoto sledování ještě horší. Celorepublikově se podíl nekojených dětí tradičně pohybuje do 5 %.

Svou roli v zachování dlouhodobého kojení jistě sehrává i správné hodnocení adekvátnosti růstu a prospívání u nejmenších dětí. Pokud není růst kojeného dítěte správně posouzen, může být předčasně zaveden dokrm, což často vede k dřívějšímu ukončení celkové doby kojení. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR připravily přiložený informační materiál (oboustranný leták), který shrnuje význam kojení pro zdraví dítěte i matky a který bude distribuován především přímo k maminkám v porodnicích.

Světový týden kojení

První srpnový týden je každoročně slaven jako Světový týden kojení (World Breastfeeding Week). Poprvé jej vyhlásila v roce 1992 mezinárodní síť jednotlivců a organizací, které se zabývají ochranou, podporou a propagací kojení – WABA (World Alliance for Breastfeeding Action), dnes se na organizaci podílí i Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF, konkrétními akcemi se připojují stovky organizací i jednotlivců doslova z celého světa.

Mottem letošního Světového týdne kojení je „Kojení – klíč k trvale udržitelnému rozvoji“, v návaznosti na 17 cílů programu trvale udržitelného rozvoje odsouhlasených v září 2015 na summitu OSN v New Yorku. Téma letošního Světového týdne kojení ukazuje, že každý ze 17 cílů směřujících k ukončení chudoby, ochraně planety a zajištění světové prosperity má svou souvislost i s kojením. Také kojení významně napomáhá snahám o udržitelný vývoj světa, který sdílíme. Jako dostupná, bezpečná a přirozená potrava přispívá k snižování hladu a bídy ve světě, přináší mnoho okamžitých i dlouhodobých zdravotních výhod dítěti i matce, je ekologické, nevyžaduje žádné energie a neprodukuje odpady znečišťující životní prostředí atd. 

Proč kojit?

Mateřské mléko je pro miminko ideální stravou. Kojení je prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

Je dobře, když je dítě kojeno, protože kojení

  • poskytuje miminku všechny potřebné živiny, a to v složení přesně odpovídajícím jeho věku;
  • přináší dítěti protilátky, které ho chrání před infekcemi dýchacích a močových cest, záněty středouší nebo průjmy;
  • působí jako prevence vzniku cukrovky, obezity, alergií a syndromu náhlého úmrtí (SIDS);
  • snižuje riziko autoimunitních onemocnění (např. Crohnovy nemoci), vzniku leukemie v dětském věku aj.;
  • ve srovnání s umělou výživou méně zatěžuje dětské ledviny;
  • zlepšuje vývoj rozumových funkcí.
  • Je dobře, když maminka kojí, protože kojení
  • zmenšuje poporodní krvácení;
  • napomáhá rychlejšímu návratu dělohy do stavu před těhotenstvím;
  • snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků;
  • pomáhá chránit před poporodní úzkostí a depresí;
  • snižuje riziko vzniku cukrovky, osteoporózy i kardiovaskulárních onemocnění;
  • pomáhá snaze se zbavit nadbytečných kil získaných v těhotenství;
  • je levné a ekologické.

Světová zdravotnická organizace stále i pro Evropu doporučuje krmit dítě 6 měsíců výlučně mateřským mlékem a v kojení pokračovat při zavádění přiměřené doplňkové stravy do 2 let věku dítěte nebo podle jeho potřeb i déle.

Co může maminka udělat pro úspěšné zahájení i udržení kojení?

  • Zajímat se o kojení již v těhotenství (např. v odborných předporodních kurzech).
  • Žádat přiložení dítěte k prsu do 1 hodiny po porodu.
  • Rooming-in v porodnici – být společně s miminkem 24 hodin denně.
  • Dodržovat správnou techniku kojení.
  • Kojit podle potřeb dítěte, nikoli podle časového plánu.
  • Nedávat miminku dudlík.
  • V případě oddělení od svého dítěte ze zdravotních důvodů je nutno začít co nejdříve odstříkávat.
  • Je-li nutné dokrmování, tak nejlépe injekční stříkačkou po prstu, lžičkou nebo z hrníčku.

Vytrvat v případě potíží. Požádat o pomoc praktického dětského lékaře svého miminka, certifikovanou laktační poradkyni nebo se obrátit na Národní linku kojení a online poradnu na www.kojeni.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha postaví severní vestibul stanice metra Vltavská

16:26 MHMP: Praha postaví severní vestibul stanice metra Vltavská

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila zapracování požadavku na vybudovaní severního vestibulu stanice metra…