Na semináři se představilo celkem šest přednášejících z obou organizátorských institucí. Charakteristiky a vývoj podnikového výzkumu za posledních deset let představil Marek Štampach (ČSÚ). Mimo jiné se zaměřil na regionální a oborové aspekty výzkumných a vývojových aktivit podniků. Martin Mana (ČSÚ) hovořil o financování podnikového výzkumu a vývoje prostřednictvím přímé a nepřímé veřejné podpory v posledních pěti letech. Výsledky hlubší analýzy dat z Informačního systému výzkumu, vývoje a inovací propojených s Rejstříkem ekonomických subjektů prezentoval David Marek (TC AV ČR), který se zabýval otázkou, jaká je optimální technologická příbuznost podniků pro spolupráci na projektech výzkumu a vývoje.
Ve druhém bloku vysvětlila Kristýna Meislová (TC AV ČR) metodu zpracovávání a vizualizace prostorových dat pomocí autokorelační statistiky, a to na souboru údajů o ekonomických aktivitách podniků v Česku. Nové údaje ze šetření ČSÚ o inovačních aktivitách podniků v letech 2012 až 2014 představil Václav Sojka (ČSÚ): „Podniky vydaly v roce 2014 na inovace rekordních 130,6 mld. Kč, téměř o třetinu více než v roce 2012. Přesto v Česku převažují firmy, které inovace neprovádějí. V letech 2012 až 2014 inovovalo pouze 42 % podniků. Šlo hlavně o technické inovace.“ Významu třetí role tuzemských univerzit se v neposlední řadě věnoval Vladislav Čadil (TC AV ČR), který využil zdroje výročních zpráv univerzit a porovnal je se statistickými informacemi.
Semináře se zúčastnilo 65 zájemců, kteří po ukončení prezentační části diskutovali např. o zaměření dalších analýz, které by přispěly k lepšímu pochopení charakteristik a vazeb uvnitř výzkumného a inovačního systému.
Více informací o zmíněných tématech naleznete na webových stránkách ČSÚ a TC AV ČR:
https://www.czso.cz/csu/czso/veda_a_vyzkum_veda_
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva