Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) toto pondělí realizovali na území Moravskoslezského kraje, Zlínského kraje a Libereckého kraje rozsáhlou operaci k případu dotačních podvodů a poškození finančních zájmů EU.
reklama
V pondělních ranních hodinách kriminalisté ÚOKFK SKPV zadrželi a následně obvinili tři osoby, které působí či působily v různých řídících funkcích jedné moravskoslezské obchodní společnosti zabývající se výrobou a recyklací obalových materiálů. Jejich trestná činnost měla spočívat v získávání dotací na nákupy strojních zařízení sloužících k recyklaci plastů. V této věci mělo jít o získávání finančních prostředků z operačních programů Ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu. Tyto dotace dle závěrů policistů však měly být v převážné části použity na jiné účely, než k úhradě příslušných nákladů.
Obviněné osoby měly v rámci jednotlivých žádostí o poskytnutí dotačních prostředků nepravdivě deklarovat postupné úhrady faktur a to sofistikovaným opakovaným převáděním finančních prostředků mezi účty obchodních společností jimi ovládaných, čímž dosáhly dojmu skutečné úhrady faktur, což mělo vést k získání dotačních prostředků, které měly použít v rozporu s dotačními podmínkami.
V letech 2007 – 2011 tak obvinění měli neoprávněně získat na dotacích cca 315 milionů korun. Škoda podle závěrů kriminalistů ÚOKFK SKPV měla být způsobena jak Evropské unii (cca 268 milionů korun), tak České republice (47 milionů korun).
Všechny osoby byly obviněny z trestného činu dotačního podvodu a trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Dva ze tří obviněných, na které kriminalisté dali státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí do vazby, byli ve středu 17. dubna 2013 do vazby vzati.
Kriminalisté ÚOKFK SKPV ve spolupráci s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci (pobočka Ostrava) zajistili obviněným osobám nemovitosti v hodnotě cca 180 milionů korun (jako tzv. náhradní hodnotu za způsobenou škodu).
Na prověřování případu s kriminalisty ÚOKFK SKPV spolupracovala i Finanční správa ČR.
K této věci lze uvést, že obchodní společnost, která nakupovala předmětná strojní zařízení, patřila v posledních letech k nejúspěšnějším žadatelům o dotace mezi průmyslovými podniky v rámci celé České republiky.
pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.