Univerzita Karlova: Čeští velvyslanci se sešli s vedením UK

28.08.2022 18:21 | Tisková zpráva

Ve středu 24. srpna proběhlo v Karolinu setkání velvyslanců ČR v zahraničí s rektorkou Univerzity Karlovy a jejím týmem. Kromě neformálních diskuzí nad možnostmi spolupráce byla na programu i prohlídka Velké auly a nově zrekonstruovaných varhan.

Univerzita Karlova: Čeští velvyslanci se sešli s vedením UK
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze

Austrálie, Bulharsko, Pákistán, Haiti, Maďarsko či Spojené státy americké – to není výčet výletních destinací letošního léta, ale několik zemí, kde působí velvyslanci ČR v zahraničí, kteří se ve středu 24. srpna sešli s rektorkou UK profesorkou Milenou Králíčkovou a jejím týmem.

„Univerzita Karlova je mezinárodní, studují u nás studenti a studentky skutečně z celého světa, a to jak v českých, tak v anglických programech. Zároveň máme řadu mezinárodních spoluprací na mnoha úrovních. Je pro nás důležité tyto mezinárodní vazby dále rozvíjet a tvořit nové, v čemž hrajete významnou roli a patří vám poděkování. Věřím, že jsme dnes započali novou tradici a za rok se tu opět setkáme ještě ve věším počtu,“‎ řekla v úvodu rektorka Králíčková a vyzdvihla i to, že zahraniční studenti a studentky na Univerzitě Karlově nezískají jen českou zkušenost, ale evropskou, protože Univerzita Karlova je součástí aliance 4EU+ a část studia mohou absolvovat na Sorbonně nebo například Heidelberské univerzitě.

„Z dnešního setkání mám velikou radost. Podařilo se nám prohloubit spolupráci a během neformálních diskuzí vzniklo i mnoho nových možností a nápadů. Právě ambasadoři České republiky v zahraničí jsou ti, u kterých se schází informace, a jsou cenným prostředníkem mezi danou zemí a naší univerzitou,“‎ shrnuje profesorka Markéta Křížová, prorektorka pro zahraniční záležitosti.


Význam osobního setkání potvrzuje i Vratislav Kozák, vedoucí Odboru zahraničních vztahů RUK: „Naši velvyslanci v zahraničí jsou prodlouženou rukou České republiky v mnoha oblastech. Například v případě kultury a vzdělávání jsou často zváni na prestižní instituce v zemi své působnosti, kde pro naši univerzitu otevírají nové dveře a vytvářejí mnohdy naprosto zásadní komunikační mosty. Zastupitelské úřady se také podílejí na vízovém procesu přijíždějících studentů a jsou pro nás důležitým kontaktním místem pro řešení situací, ve kterých se během svých výjezdů mohou ocitnout naši studenti a zaměstnanci. Prohloubení osobních vztahů usnadňuje další spolupráci.“‎

Velvyslancům nebylo potřeba Univerzitu Karlovu příliš představovat, řada z nich patří k jejím absolventům. A podle jejich slov to platí i naopak, v zahraničí Českou republiku a Univerzitu Karlovu dobře znají, což potvrzuje například velvyslanec Kazachstánu Rudolf Hykl: „Univerzita Karlova je symbol, který je v zahraničí respektován. A je i velmi vyhledávaným místem studia. Do České republiky míří ročně podle žádostí o studentská víza okolo dvou tisíc studentů a studentek z Kazachstánu a Kyrgyzstánu.“‎

Diskutovaly se možnosti spolupráce nejen ve vzdělávání a výzkumu, ale i přenosu poznatků do praxe. „Univerzitě Karlově se v tomto ohledu daří, má systém, pomocí kterého dostává základní výzkum do praxe. A i v tom velmi pomáhá výměna zkušeností se zahraničním. Studenti a studentky by měli již během studia sbírat zkušenosti v zahraničí, poznávat jiné kultury. A i v tom velmi napomáhají české ambasády v zahraničí, kteří pracují na tom, aby takovou výměnu usnadnili, pomáhají hledat partnery, otevírají dveře. I to je jedna z rolí české diplomacie,“‎ řekl Vladimír Posolda, poradce náměstka pro sekce bezpečnostní a multilaterální Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Součástí setkání byla i prohlídka Velké auly a nově opravených varhan. O hudební doprovod, ale i doslova „návštěvu varhan“ se postaral univerzitní varhaník Jan Kalfus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…