Univerzita Karlova: Nejmenujte děkanku zapletenou do neetických praktik

27.11.2017 14:20 | Zprávy

Sto zaměstnanců akademických institucí, včetně profesorů Univerzity Karlovy a dalších českých univerzit, vědeckých pracovníků Akademie věd ČR a profesorů řady zahraničních univerzit dnes oslovilo otevřeným dopisem rektora Univerzity Karlovy, profesora Tomáše Zimu. Požadují, aby nejmenoval Alici Němcovou Tejkalovou děkankou Fakulty sociálních věd, neboť je spoluautorkou článků v podvodných a tzv. predátorských časopisech.

Univerzita Karlova: Nejmenujte děkanku zapletenou do neetických praktik
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Dopis podepsali např. profesor Peter Wagner z University of Barcelona (dřívější nositel ERC Advanced grantu), profesorka Tara Zahra z University of Chicago, profesor Hans-Jörg Trenz z University of Copenhagen, profesorka Elizabeth Frazer z Oxford University, profesor Laszlo Bruszt z Central European University v Budapešti, profesor Jan Trlifaj z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, profesor Jiří Přibáň z Cardiff Law School a emeritní rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Mezi signatáři jsou také docent Daniel Münich z CERGE a docentka Tereza Stöckelová z FHS UK, kteří se dlouhodobě zabývají problémy financování vědy a publikační etiky. Další podpisy členů akademické obce průběžně přibývají na stránce Signatories / Signatáři.
Alice Němcová Tejkalová byla akademickým senátem FSV UK zvolena 31. října 2017 kandidátkou na funkci děkana FSV UK (ve druhém kole dvanácti hlasy z dvaceti). Aby se stala děkankou, musí ji jmenovat rektor Univerzity Karlovy. „Uvědomujeme si, že nejmenovat děkana navrženého senátem by mělo být výjimečným krokem, situace na Fakultě sociálních věd UK je ale opravdu výjimečná a v možných důsledcích velmi poškozující nejen pro fakultu, ale také pro dobré jméno univerzity,“ píší signatáři dopisu.
Děkanka podepsaná pod články v podvodných časopisech by podle signatářů diskreditovala fakultu i celou univerzitu. Otevřený dopis připomíná, že z vědecké rady už kvůli ní rezignoval někdejší děkan fakulty, profesor Lubomír Mlčoch, stejně jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, profesor Petr Kratochvíl. Signatáři varují: „Pokud bude Univerzitu Karlovu a českou vědu v tak významné roli reprezentovat někdo, kdo se (ať už vědomě či z nedostatku kompetence) účastnil podvodného jednání, může to ohrozit mezinárodní renomé univerzity.“ Podle dopisu může tato situace také zpochybnit autoritu vědy ve společnosti. „Ve veřejném prostoru to pak může sloužit jako pádný argument, proč nebrat vědu vážně, proč utlumit její podporu z veřejných zdrojů, či případně proč omezit samosprávu vysokých škol, není-li schopna samoočistných procesů ani v tak zjevném případě.“
 
K otevřenému dopisu se přidalo také Fórum Věda žije!, které se dlouhodobě věnuje etickým aspektům vědecké práce.
 
 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

20:16 Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

Skautský oddíl ve Verměřovicích se schází v nové klubovně. Na rekonstrukci přispěla Nadace ČEZ částk…