Úřad vlády: V Praze se uskutečnily už páté česko-polské mezivládní konzultace

16.11.2018 7:34 | Zprávy

Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 se v Praze uskutečnilo společné setkání zástupců české a polské vlády. Na v pořadí už pátém setkání jednaly kabinety v čele s předsedy vlád Andrejem Babišem a Mateuszem Morawieckim o vzájemné spolupráci v jednotlivých resortních otázkách. Samotní premiéři se věnovali také evropským tématům, jakými jsou například víceletý finanční rámec či migrace.

Úřad vlády: V Praze se uskutečnily už páté česko-polské mezivládní konzultace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Členové obou vlád se nejprve setkali na slavnostním zahájení v Kramářově vile. Po separátních jednáních,  z nichž se většina uskutečnila ve Strakově akademii, zakončili program pracovním obědem v Lichtenštejnském paláci.

Za českou stranu se společného zasedání zúčastnil místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok, ministr zemědělství Miroslav Toman, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a náměstek ministra vnitra.

Předseda vlády Andrej Babiš ocenil mezivládní setkání jako vynikající příležitost pro diskuzi o vzájemných vztazích, která zároveň udržuje tradici česko-polského dialogu. Obě země si v tomto období také připomínají sto let své státnosti.

„Velice si vážím toho, že polská vláda přijala pozvání na již páté mezivládní konzultace, které se navíc konají v době, kdy obě země slaví sto let své státnosti. Je to další důkaz našeho blízkého partnerství,“ konstatoval premiér Andrej Babiš. „Společně budujeme pevnou tradici, která bude trvalou součástí otevřeného a konstruktivního dialogu o česko-polské spolupráci v dalších oblastech společného zájmu,“ dodal předseda vlády Andrej Babiš.

S polským premiérem Morawieckim jednal premiér Babiš především o migraci, na kterou mají obě země podobný pohled, kdy podporují důslednou ochranu vnějších hranic a boj proti nelegální migraci. Společnými tématy byla také příprava prosincové Evropské rady, víceletý finanční rámec a koheze. Za důležitou podmínku evropské soudržnosti oba státníci označili také dobré fungování regionální spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky.

Premiér Babiš poukázal také na fakt, že Polsko je v současnosti druhým největším obchodním partnerem České republiky s obratem vzájemného obchodu vice než 20 miliard eur. „Doufám a věřím, že náš vzájemný obchod bude dál prosperovat,“ podotkl.

S polským protějškem premiér Babiš probíral i dopravní infrastrukturu spojující obě země a řešili i otázku životního prostředí, konkrétně rozšiřování těžby na dole Turów poblíž hranic s ČR. „Pana premiéra jsem ujistil, že si ceníme polského záměru zavést taková opatření, která sníží riziko úbytku podzemní vody, jenž by mohl negativně ovlivnit zásoby pitné vody na české straně. Zároveň bychom uvítali těsnější spolupráci v rámci procesu mezistátního posuzování vlivu na životní prostředí,“ konstatoval Andrej Babiš.

Další potenciál pro rozvoj spolupráce je podle premiéra Babiše na poli jaderné energetiky, kdy obě země stojí před rozhodnutím o využívání jaderné energie a stavbě jaderných zdrojů.

Česko-polské mezivládní konzultace se koná v intervalu jednoho až dvou let. Poslední se uskutečnilo v roce 2016 ve Varšavě, první pak v roce 2011 v Praze. Česká republika se schází ve stejném formátu také s vládou Státu Izrael a pravidelně se koná také společné zasedání vlád se Slovenskem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Pašeráka drog zastavil až společný zásah celníků a policistů

10:34 Celní správa: Pašeráka drog zastavil až společný zásah celníků a policistů

V předvánoční čas pardubičtí celníci prováděli kontrolní činnost na silnici I/43 v okrese Ústí nad O…