Úřad vlády: Vláda chce pomoci dalším perzekvovaným a přilákat kvalifikované zaměstnance z ciziny

05.06.2024 19:15 | Tisková zpráva

Lidé, kteří byli za komunistické totality perzekvováni pro své občanské postoje a kvůli svému vysokému věku, zdravotnímu stavu či dalším důvodům dosud nepodali žádost o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, budou mít větší šanci toto osvědčení, a tím i nárok na důstojnější penze získat.

Úřad vlády: Vláda chce pomoci dalším perzekvovaným a přilákat kvalifikované zaměstnance z ciziny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 5. června odsouhlasila návrh novely zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, který umožní vybraným subjektům – příbuzným či institucím – o toto osvědčení požádat i u ještě žijících osob.

Vládou připravená novela zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu je dalším krokem k nápravě křivd, jež se staly některým lidem, kteří se před rokem 1989 postavili na odpor tehdejší komunistické totalitě, při výpočtech jejich důchodů a jejich zajištění ve stáří obecně. Vláda Petra Fialy v ní mimo jiné chce prosadit, aby bylo možné podat žádost o vydání osvědčení i za dosud žijící osobu, pokud s tím bude souhlasit. Dosud mohou příbuzní či spolky nebo jiné subjekty, zabývající se touto problematikou, podat žádost jen za osobu již zemřelou.

Zároveň chce i rozšířit okruh osob, oprávněných podat tuto žádost, o ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Osvědčení podle zákona umožňuje mimo jiné vyplatit těmto lidem jednorázový finanční příspěvek a také vyměřit vyšší důchody, než na jaké by měli nárok podle běžných výpočtů. Více v tiskové zprávě ministra pro legislativu ZDE.

Vláda schválila nařízení vlády, kterým stanovila seznam států mimo EU, EHS a Švýcarsko, jejichž státní příslušníci budou mít nově volný vstup na český trh práce. Opatření na základě nového zmocnění daného novelou zákona o zaměstnanosti, platnou od 1. července, má pomoci zaměstnavatelům získat další zdroje kvalifikovaných pracovních sil, a to ze zemí, které Česká republika považuje za bezpečné.

Na seznamu, projednaném 6. května v Radě hospodářské a sociální dohody, je devět států: Australské společenství, Kanada, Nový Zéland, Spojené státy americké, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Japonsko, Jihokorejská republika, Singapurská republika a Stát Izrael.

Kabinet odsouhlasil také návrh Ministerstva průmyslu a obchodu na změny v programu výzkumu, vývoje a inovací The Country for the Future. Dojde ke snížení celkové podpory programu o více než 20 procent a k vypuštění některých původních cílů programu. Důvodem je jednak skutečnost, že některé podprogramy budou nově financovány z Národního plánu obnovy, a jednak fakt, že u podprogramu Inovace do praxe došlo ke zpoždění harmonogramu čerpání, což zavinila mimo jiné i pandemie nemoci covid-19.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Ježíškova vnoučata se stále více vracejí za obdarovanými seniory

19:15 Český rozhlas: Ježíškova vnoučata se stále více vracejí za obdarovanými seniory

Osmý ročník projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu poukázal na vznik dalších nových přátelství. N…