Ústecký kraj: Podpora údržby běžeckých stop v kraji

31.12.2021 19:02 | Tisková zpráva

Ústecký kraj dlouhá léta poskytoval dotaci na údržbu běžeckých stop v Krušných horách prostřednictvím dotačního titulu Rodinné stříbro, a to zapsanému spolku Krušnohorská bílá stopa, tedy subjektu, který během těchto let prostřednictvím svých členů běžecké stopy udržoval. Počet členů spolku se průběžně měnil, zejména v důsledku interních sporů mezi samotnými členy spolku. Až do loňského roku dotoval Ústecký kraj údržbu běžeckých stop částkou 750 tisíc korun, další finanční příspěvky byly poskytovány přímo některým střediskům na jejich vlastní žádost.

Ústecký kraj: Podpora údržby běžeckých stop v kraji
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.

Z pohledu veřejnosti, pro kterou se údržba běžeckých stop dělá, a také z pohledu dotačních pravidel, která Ústecký kraj považoval v té době za nedostatečně a netransparentně dodržovaná, vyjmul dotaci na údržbu běžeckých stop z programu Rodinné stříbro a rozhodnutím Rady Ústeckého kraje ji od roku 2021 převedl krajské agentuře cestovního ruchu Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Zároveň Rada Ústeckého kraje schválila navýšení dotace z původních 750 000 Kč na 1 050 000 Kč, tedy o 300 tisíc korun více.

Smyslem této změny je přerozdělování dotace na údržbu běžeckých stop co největšímu počtu středisek jak v Krušných horách, tak v Českém Švýcarsku, kde se jedná o trasy v okolí Děčínského Sněžníku a Lužických hor, ne tedy pouze jednomu spolku, jehož členové svým záběrem neobsáhli všechny běžkařské lokality v Ústeckém kraji.  Dalším důvodem je transparentní vyúčtování dotace a jasné určení rozsahu a délky udržovaných tras, přičemž prioritou je údržba tzv. červené, tedy kontinuální údržba Krušnohorské běžecké magistrály, která vede po vrcholcích Krušných hor už z Karlovarského kraje.

„Převedení dotačních prostředků na Destinační agenturu Krušné hory, o. p. s., osobně vnímám jako krok správným směrem, protože je zárukou nastavení jednotných pravidel jejího poskytování na celém území Ústeckého kraje a objektivity všech finančních operací. Samozřejmostí bude vyhodnocení zimní sezony formou diskuse se všemi středisky a nastavení parametrů pro sezónu budoucí. V době koronavirové výrazně vzrostla, nejen v Ústeckém kraji, oblíbenost běžeckého lyžování, takže jsme se společně v koalici rozhodli částku na úpravu běžeckých stop navýšit,“ uvedl k podpoře údržby běžeckých stop náměstek hejtmana Ústeckého kraje a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Jiří Řehák.

Podpora údržby běžeckých stop v Ústeckém kraji je v souladu se Strategickým rozvojem cestovního ruchu v Ústeckém kraji, dokonce jednou z jeho rozvojových priorit. Jinými slovy, z výše uvedeného vyplývá, že běžkařům byl, je a bude Ústecký kraj vždy nakloněn.

Zásadním slovem je zde slovo podpora. Ústecký kraj není vlastníkem běžeckých stop. Z žádného titulu ani nařízení není Ústecký kraj jediným subjektem, který by údržbu běžeckých stop měl platit. Poskytuje finanční podporu, kterou ovšem můžou poskytnout i jednotlivá města, obce, spolky, zájmová sdružení a v neposlední řadě podnikatelské subjekty. Řada středisek takovouto podporu dostává a využívá. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s., se sama aktivně zapojuje do shánění dalších finančních prostředků, aby navýšila celkovou částku na údržbu.

„Údržbu běžeckých stop může podpořit i sám turista, který si chce v daném úseku zaběhat na lyžích. U vstupů do běžeckých stop se instalují cedule s QR kódem, kterým po načtení v bankovní aplikaci v mobilu přispějete do veřejné sbírky spravované Destinační agenturou Krušné hory, o. p. s., částkou 30 korun na údržbu. Každé středisko má svůj variabilní symbol a transparentnost veřejné sbírky lze sledovat na webových stránkách www.krusnehory.eu,“ doplnil informace o možné podpoře náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Ústecký kraj si uvědomuje význam podpory běžeckého lyžování z pohledu rozvoje cestovního ruchu, tak i z pohledu podpory zdravého životního stylu obyvatel. Proto pro zimní sezonu 2022/2023 byla rozhodnutím Zastupitelstva Ústeckého kraje ze dne 13. prosince 2021 navýšena částka na údržbu běžeckých stop o dalších 500 tisíc korun a věříme, že půjde o efektivně investovanou částku v celkové výši 1,5 milionu korun z rozpočtu Ústeckého kraje na rok 2022.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

20:16 Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

Skautský oddíl ve Verměřovicích se schází v nové klubovně. Na rekonstrukci přispěla Nadace ČEZ částk…