Výprava do oblasti na hranicích Egypta, Súdánu a Libye se uskutečnila v listopadu 2011. Přinesla nové poznatky o životě lovců, sběračů a chovatelů dobytka na území dnešní Sahary v 7. tisíciletí př. Kr., kteří zanechali stopy své existence v podobě skalních maleb např. v Jeskyni plavců nebo v Jeskyni šelem. „Šlo o pastevce, lovce a sběrače. Díky jejich malbám v těchto jeskyních víme, že část intelektuálního dědictví starých Egypťanů byla utvořena právě tady. Jde o svědectví stará devět tisíc let,“ vysvětluje Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Expedici fotograficky zaznamenal Martin Frouz, který s českými egyptology spolupracuje od roku 2003. V ČSÚ můžete zhlédnout 19 snímků, které zachycují např. Bílou bohyni podpíranou mužským božstvem nebo otisky lidských rukou v Jeskyni šelem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva