V Česku loni žilo 75 zubrů, nejvíce v historii, ukázalo první celostátní sčítání

04.05.2016 13:17 | Zprávy

V České republice loni žilo nejvíce zubrů evropských od časů, kdy lidé tento ohrožený druh na našem území během středověku v přírodě vyhubili. První celostátní sčítání, které se uskutečnilo v minulých týdnech, v Česku zaevidovalo v roce 2015 celkem 75 zubrů. „Od doby, kdy se u nás v minulém století začali zubři chovat v zajetí, nebyly jejich stavy nikdy vyšší,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která vede tuzemskou pobočku mezinárodní ochranářské organizace European Bison Conservation Center (EBCC). Právě ta sčítání organizovala pro mezinárodní plemennou knihu, která je vedena v Polsku.

V Česku loni žilo 75 zubrů, nejvíce v historii, ukázalo první celostátní sčítání
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Oproti roku 2014, kdy bylo v Česku registrováno 58 zubrů, se počet zvířat v tuzemských chovech zvýšil o 17 kusů. Přispělo k tomu i založení nového chovu v Přírodní rezervaci Milovice, kam bylo na sklonku roku dovezeno 8 zubrů. Dovoz sedmi samic najednou byl přitom historicky největším transportem zubrů do České. V tuzemských chovech se také loni narodilo 14 mláďat.

Ze sečtených zvířat bylo 25 samců a 50 samic. „Důležité také je, že v českých chovech výrazně převládá geneticky cennější, nížinná linie zubrů. Tu založilo pouhých pět zvířat pocházejících z bělověžského pralesa. Nížinná linie je přitom nejenom zoologicky hodnotnější, ale vykazuje také menší počet geneticky podmíněných poruch a je v lepší reprodukční kondici,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

V roce 2015 chovaly v Česku zubry čtyři zoologické zahrady, jeden malý soukromý zoopark, dvě obory, jeden farmový chov a jedna přírodní rezervace. Pro zajímavost, v roce 1993 evidovala plemenná kniha v České republice jen 16 zubrů ve třech zoologických zahradách. V roce 2000 žilo v tuzemsku 38 kusů zubrů ve čtyřech soukromých chovech a třech zoo.

Zubrů by mělo v Česku dále přibývat. Zoologická zahrada Tábor totiž zakládá zcela novou chovnou skupinu. „Klíčové je, že se jako první zoologická zahrada v České republice zaměří na zmíněnou nížinnou linii,“ zdůraznil Miloslav Jirků.

Zubři byli na počátku 20. století v přírodě vyhubeni člověkem, v zajetí smutnému osudu ušlo jen 12 posledních zvířat schopných reprodukce. Z nich pouhých pět patřilo k vzácnější nížinné, neboli bělověžské linii. I z těchto malých počtů se podařilo v zoologických zahradách a dalších chovných zařízeních zubry natolik rozmnožit, že je vědci začali od 50. let dvacátého století vracet zpět do přírody. Nejdříve v Polsku, poté i v dalších zemích. Díky tomu dnes žijí divoké populace zubrů ve většině zemí původního výskytu, kde jsou pro ně vhodné podmínky.

V roce 2014 dosáhly celosvětové počty zubrů 5500 kusů. Kvůli rostoucímu počtu zvířat i chovatelů provádí od letošního roku sčítání v jednotlivých zemích regionální kanceláře EBCC. Pro polskou centrálu se totiž s rostoucím počtem zubrů stala komunikace s jednotlivými chovateli a manažery populací neúnosná.

Zubři patří v České republice k původním živočišným druhům. Poslední nálezy dokazují jejich přítomnost na našem území ještě ve 14. století.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

22:31 APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

Asociace poskytovatelů adiktologických služeb vyjadřuje své stanovisko k návrhu na zařazení hexahydr…