Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „10. prosince 2019 uplynulo 60 let od významného okamžiku, kdy obdržel profesor Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu za objev polarografie. Tento úspěch české vědy v Národním technickém muzeu připomínáme vystavením prvního originálního přístroje, který polarografickou analýzu zapisoval.“
Kurátorka sbírky chemie NTM Gabriela Kopalová dodala: „První polarograf, který automaticky zaznamenával křivky závislosti proudu na napětí při elektrolýze kapkovou rtuťovou elektrodou, navrhli Jaroslav Heyrovský s japonským kolegou Masuzo Shikatou v roce 1924. Přístroj sestrojili mechanici Metoděj Ineman a František Peták z Fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy. Postup analýzy roztoku tak mohl být zkrácen z hodin na minuty.“
Objev polarografie přinesl nové možnosti jak jednoduše, rychle a přesně provádět analýzu látek, zkoumat přítomnost a množství neznámé látky (příměsi) v roztoku. Metoda nalezla uplatnění v chemickém a farmaceutickém průmyslu, lékařství, potravinářství, metalurgii, výzkumu rud, stavebnictví a péči o životní prostředí. Za objev metody polarografie, který měl velký význam pro vývoj elektroanalytické chemie, byla Jaroslavu Heyrovskému udělena v roce 1959 Nobelova cena za chemii. Stalo se tak po 35 letech od konstrukce prvního polarografu.
V Národním technickém muzeu má dílo Jaroslava Heyrovského a polarografie své stálé místo v expozici „Chemie kolem nás“. Po prohlídce mimořádně vystaveného prvního originálního polarografu se tedy návštěvníci mohou v expozici seznámit s dalším vývojem oboru a prohlédnout si i novější průmyslově vyráběné polarografy, které jsou rovněž ze sbírek NTM.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva